Nepříjemné komplikace musely řešit v Ostrově a ve Žluticích, kde silný vítr shodil vánoční stromy. V pohotovosti jsou od pátku také silničáři, kterým život komplikuje kromě větru také sněžení. Ruce si naopak mnou provozovatelé lyžařských areálů, kteří na podobné počasí už několik dní netrpělivě čekali.

„Jednou z hlavních příčin, kvůli které vánoční strom v pátek večer spadl je samozřejmě i silný vítr. Druhou příčinou je to, že před ukotvením stromu se musel výrazně ořezat kmen a přesně v tom krčku to v pátek prasklo. Naštěstí se nikomu nic nestalo a nyní už vánoční strom opět stojí na svém místě. Doufáme, že už žádné podobné komplikace nenastanou,” konstatoval starosta Ostrova Pavel Čekan.

Podobné problémy museli o víkendu hasiči řešit také ve Žluticích. „Vítr byl opravdu silný. Právě kvůli tomu vánoční strom spadl a zablokoval cestu. Po pádu ovšem stále svítila vánoční výzdoba, takže jsme ji museli odpojit, aby nedošlo k dalším problémům. Strom jsme museli malinko zkrátit a poté pomocí techniky opět postavit na své místo. Pád naštěstí nikoho nezranil,” uvedl Václav Janda ze Sboru dobrovolných hasičů ve Žluticích.


Plné ruce práce mají silničáři především v Krušných horách, kde od pátku fouká silný vítr a navíc hustě sněží. „Od pátečního dopoledne pořád něco řešíme. Převážně ovšem v Krušných Horách. V pátek komplikovalo dopravu hlavně náledí, takže některé kopce zablokovalo několik kamionů, kteří nemohli pokračovat v jízdě. Pozor si musí ovšem dávat i řidiči v nižších polohách, protože i tam se na pozemních komunikacích začíná tvořit nebezpečná ledovka. Navíc v některých místech sníh taje a vylévá se na silnice, což je velmi zrádné,” uvedl Josef Bulka, hlavní dispečer Údržby silnic Karlovarského kraje. Ve vyšších polohách napadlo od pátečního dopoledne několik desítek centimetrů sněhu. „Sněhové přeháňky nám samozřejmě práci také velmi komplikují, ale s tím se nedá nic dělat. Opatrní musí být hlavně řidiči, protože na první pohled se zdá, že vozovka je pouze mokrá, ale ona je už na mnoha místech namrzlá,” dodal hlavní dispečer Josef Bulka.

V kraji se během víkendu stalo několik dopravních nehod. Osobní auto narazilo do spadlých stromů u Vojtanova na Chebsku. Nikomu se nic nestalo a hasiči stromy odstranili. Nehoda dvou osobních automobilů se odehrála také v obci Mnichov na Chebsku. Tady se na zamrzlé silnici srazila dvě auta. Naštěstí nebyl nikdo zraněný.

Motoristům na Karlovarsku komplikovalo počasí i cestu do zaměstnání. „Pracuji od šesti hodin ráno v jednom hotelu na Božím Daru, kam dojíždím z Ostrova. V sobotu ráno ale sněžilo tak hustě, že nebylo vidět na krok, takže jsem si musela vzít volno, protože manžel nebyl doma a já měla strach jet sama,” řekla Petra Kolaříková z Ostrova.

Počasí dělá naopak radost provozovatelům skiareálů a lyžařům. „Podmínky jsou už dobré, takže se u nás od pátku lyžuje. Snad to vydrží a začne ta pravá lyžařská sezona, na kterou jsme všichni tak dlouho čekali. Akorát ten vítr by nemusel být tak silný” řekl provozovatel lyžařského areálu na Klínovci. ⋌