Už čtvrtou sochou krále Karla IV. se od soboty 7. května mohou na svém území pyšnit Karlovy Vary. Za účasti tisícovek lidí byla totiž v tento den slavnostně odhalena nová jezdecká socha zakladatele tohoto světově známého města. Stojí na Divadelním náměstí, které má v budoucnosti projít celkovou proměnou. Realizaci nové sochy inicioval club Rotary, který na ni uspořádal také veřejnou sbírku. Podle usnesení vedení města to neměla být záležitost Karlových Varů, které se na tom nemělo ani finančně podílet. Přesto ale město část peněz, které vloni vybíralo na vstupenkách v rámci Karlovarského kulturního léta (KKL), na sochu věnovalo. Autorem originální sochy je Michal Gabriel

Karlovarský opoziční zastupitel Jiří Klsák (KOA), který se akce také zúčastnil, uvedl, že se slavnostní odhalení zvrhlo v politickou akci hnutí ANO. Slavnostnímu aktu totiž osobně přihlížel expremiér Andrej Babiš, který na sochu věnoval nejméně milion korun. Největší prostor při oficiálním proslovu dostal karlovarský podnikatel František Piškanin, který se dá považovat za hlavního otce nové sochy. Nezapomněl zmínit, že velkou zásluhu na realizaci má bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která myšlenku v roce 2019 znovu oživila. "Včera jsme do sochy umístili vnitřní schránku se seznamem všech donátorů, kteří se na soše podíleli finančně, svou prací i nápady. Je v ní uloženo i memorandum mezi městem a krajem, drobné předměty a také denní tisk. Až bude mít Rotary club v září třicetileté výročí, bude socha doplněna cedulkou se jmény všech, co věnovali na sochu více než deset tisíc korun," prohlásil Piškanin.

Po třech letech se karlovarské prameny dočkaly opět slavnostního požehnání.
PODÍVEJTE SE: Karlovy Vary zahájily 665. lázeňskou sezónu

Socha stojí 8 milionů korun a transparentní účet v sobotu 7. května hlásil, že do celkové částky zbývá vybrat ještě více než dva miliony korun. Dva miliony se podařilo na sochu vybrat například na benefičním plese Vary Karlovi, který se konal 9. dubna a kde právě Babiš koupil umělecké dílo ve prospěch sochy za milion korun. "Pan Gabriel dostane za své dílo zaplaceno, až bude celá částka vybrána," uvedla už před časem PR manažerka jezdecké sochy Dominika Bártová. A primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) tvrdí, že dofinancování díla není starostí města. Před pár dny připomněla, že ze vstupenek, které se vloni prodávaly na KKL za 250 korun, šlo 50 korun na sochu. To ještě na podzim kritizovali zastupitelé z Pirátů.

Karlovarákům se ale socha vesměs líbí. Nejde přitom o standardní sochařské dílo. Socha je totiž sestavena z 280 dílů silného ocelového plechu o tloušťce 10 milimetrů. Jednotlivé šablony jsou vyřezány laserovou technologií a do celku vrstveny navařováním. Výška díla je včetně soklu 5,6 metrů a jeho váha je odhadována na 30 tun.

"Doufám, že tato socha Karla IV. bude dalším symbolem Karlových Varů. Věřím, že tato sezóna bude pro město významná a že pomůže opět nastartovat cestovní ruch," pronesla primátorka.

Historik Klsák poznamenal, že Karlovy Vary už sochy Karla IV. mají. "A jsou hned tři - jedna je umístěná u městské knihovny, další před Císařskými lázněmi, třetí pak u Lützowy vily. Navíc si myslím, že je tu řada jiných osobností, které by si zasloužily mít sochu v Karlových Varech," dodal zastupitel.