VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Pochod radikálů uťal starosta

Plzeň -Sto metrů. A dál ani krok! Pochod zhruba stovky radikálů v Plzni skončil hned v jeho počátku. Nařídil jim to starosta třetího plzeňského obvodu Jiří Strobach.

24.4.2010
SDÍLEJ:

Pochod radikálů od Plazy, přes zrušení pochodu Jiřím Strobachem až po úplné rozpuštění na Husově náměstíFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Někteří úřastníci pochodu totiž měli na oblečení protizákonné symboly a tím porušili zákon. Na výzvu policie se pak příznivci krajní pravice po chvilce protestů rozešli. „Je nás tu málo na to, abychom čelili represím. V klidu půjdeme domů,“ vyzval megafonem účastníky pochodu jeden z jeho pořadatelů.

Původně zamýšleli radikálové dojít od obchodního domu Plaza přes náměstí Republiky, Pražskou ulicí a dále městskými sady až k Západočeskému muzeu. Oficiálně chtěli podpořit politické vězně. Na trase už na ně čekali jejich odpůrci. Pochod ale rychle skončil. Policisté jeho účastníky poté nasměroval na autobusovém a vlakové nádraží a k zaparkovaným autům. Poslední větší skupinka radikálů se rozešla na výzvu policie na Husově náměstí. Někteří však zamířili do přilehlých restaurací. Policisté budou v ulicích Plzně hlídkovat až do ranních hodin. „Shromáždění bylo rozpuštěno kvůli tomu, že někteří účastníci měli nápisy na tričkách, vyjadřující podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Zatčeni byli dva z nich,“ řekl krátce po ukončení shromáždění krajský policejní náměstek Jaromír Kníže.


Pochod on-line

12:00 - V poledne začala jedna z protiakcí. Několik členů Strany zelených vyšlo od památníku Díky Ameriko k Mrakodrapu a odtud zase zpět. Poté se rozešli.

12:55 - Radikálové se pomalu začínají scházet u Plazy. Momentálně jich jsou asi dvě desítky. Policie je legitimuje.

V sadech Pětatřicátníků se objevuje kromě těžkooděnců, dopravní policie a městských strážníků také jízdní policie. Policisté hlídají i křižovatku U Práce, pomník Díky, Ameriko a synagogu.

13:00 - Nad Plazou začal kroužit policejní vrtulník. Počet příznivců krajní pravice postupně narůstá, v této chvíli jich je několik desítek a další přicházejí.

13:05 - Jak uvedla krajská policejní mluvčí Martina Zoubková, počet radikálů vzrostl přibližně na 120 a příjezd dalších se ještě očekává. Dopravují se autobusy i vlakem.

13:15 - Před Plazu dorazil bývalý ministr pro lidská práva a nynější zmocněnec pro oblast lidských práv Michael Kocáb. Sám uvedl, že se přijel podívat na pochod, protože za dobu ve funkci ministra si ověřil, že nestačí vědět o podobných akcích z doslechu, ale je lepší být přímo na místě konání. Zároveň ho zajímá, jak se dokáží radikálové zmobilizovat po častých policejních zásazích a zatýkání, které proběhly v poslední době. Podle něj by se ale neměly podobné akce přímo zakazovat, aby se lidem neupírala práva, ale mělo by se u každého shromáždění jeho povolení nebo zákaz zvlášť projednávat.

13:20 - Malou skupinku radikálů u Plazy obestoupila policie, radikálové u sebě měli vlajky a transparenty.

Na křižovatce sadů Pětatřicátníků a Solní je několik skupinek policejích těžkooděnců, v každé 15-20 policistů. Přímo v Solní ulici je i obrněný transportér policie.

13:25 - V Solní ulici ve třetím patře jednoho z domů je známý odpůrce radikálů Jiří Metod Kasl, který z okna na ulici hlásá, že na radikály mají připravený kbelík výkalů.

13:40 - Na jižní straně náměstí Republiky začala skupinka lidí vytahovat černou vlajku. Jde o příznivce punku, odpůrce pochodu radikálů. Okamžitě byli obklíčeni policisty. S celou skupinkou, která popíjí pivo, vyjednává antikonfliktní tým policie. Nejvíc práce má antikonfliktní tým s jedním ze členů, který nahlas provokuje policisty.

13:45 - Největšího provokatéra ze skupinky odpůrců pochodu právě policie zatkla.

Mezitím u Plazy - Radikálové se pomalu připravují k pochodu. Taktéž policisté jsou připravení, na místě je i obrněný transportér.

14:00 - Kolem Plazy je kromě radikálů a policistů také spousta lidí, kteří se na pochod přišli jen podívat. Mezi nimi jsou i rodiny s dětmi, které vyrazily na každodenní nákup.

Na náměstí Republiky je skupina anarchistů s transparenty s nápisy "Kdo tu nácky kryje? Je to policie" a "Nácky u nás nechceme. Mládež proti nacismu". Ke skupině se přidala i dříve zmíněná skupinka odpůrců z jižní strany náměstí. Celou skupinu obestoupili policejní těžkooděnci.

14:05 - U Plazy jsou radikálové připraveni k pochodu. Rozvinuli transparenty s nápisy "Radikálně, sociálně, nacionálně" a "Národní a sociální akce" a k vidění je i plakát nacionalistů z Varšavy, který je napsán v polštině.

14:10 - Podle policejních zdrojů se počet radikálů dostal přibližně ke dvěma stovkám.

Radikálové vyrazili - Přemyslova ulice je uzavřena pro dopravu, pochod jde přímo po silnici. Auta jezdí po objízdných trasách směrem přes Husovu ulici.

Z davu radikálů se ozývá heslo "Svobodu politickým vězňům".

Starosta ÚMO Plzeň 3 Jiří Strobach ještě průvod zastavil a upozornil radikály, aby se zdrželi nezákonných prjevů a akcí.

Lidi z chodníků křičí na pochod "Nácky tady nechceme". Šéf radikálů upozornil celý průvod, aby se nikdo nenechal vyprovokovat druhou stranou.

14:15 - Policisté definitivně odřízli trasu pochodu od zbytku náměstí a připravili tak koridor.

14:20 - Starosta ÚMO 3 Jiří Strobach vyzval účastníky k okamžitému rozchodu. Jako důvod udal porušení zákona, konkrétní informace ale neřekl. Mělo by zřejmě jít o podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Radikálové byli vyzváni k rozchodu směrem zpět k Plaze. Policie mezitím zatkla tři účastníky.

Radikálové však chtěli pokračovat ve směru pochodu. Po upozornění policií se však otočili a zamířili zpět k Plaze. Co se bude dít dál zatím nikdo neví.

14:25 - Šéf radikálů vyzval všechny účastníky pochodu, aby se v klidu rozešli, že nejsou v dostatečném počtu, kdy by se mohli bránit. Radikálové za stálého doprovodu policie míří v plném počtu směrem za Plazu ke křižovatce ke Kalikovskému mlýnu

14:30 - Ze sadů Pětatřicátníků se do Přemyslovy ulice tlačí anarchisté a dožadují se vpuštění směrem k Plaze a k radikálům. Policejní těžkooděnci je však zadržují a tlačí zpět k parkovišti do sadů.

14:35 - Radikálové pokračují Kotkovou ulicí, někteří jedinci se postupně oddělují, většina ale zůstává v doprovodu policie.

Radikálové s policejním doprovodem zastavili na Husově náměstí. Policie uzavřela dopravu v Husově ulici a na místě se řeší, co bude dál.

14:40 - Policie opět vyzvala radikály k rozchodu, bylo jim vysvětleno, jak se z Husova náměstí dostanou zpět k Plaze a na autobusové nádraží. Dále se čeká, jak se situace bude vyvíjet.

Anarchisté rozpustili shromáždění v sadech Pětatřicátníků. "Dneska jsme Plzeň před nácky uchránili, neprošli. Obrovská výhra demokracie," řekl před rozchodem anarchistů Jiří Metod Kasl.

14:45 - Doprava v sadech Pětatřicátníků byla obnovena. Doteď byl zastaven provoz tramvají i průjezd aut. Anarchisté se úplně rozešli, na chodnících jsou ale stále k vidění skupinky policistů. Někteří policisté se přesunuli směrem k Plaze.

15:00 - Radikálové se definitivně rozešli v Kollárově ulici. Po menších skupinkách vyrazili všemi směry.

Krajského policejní náměstek Kníže potvrdil konečná čísla. Podle jeho slov se sešlo zhruba 100 radikálů a v centru města byla také přibližně stovka anarchistů.

Shromáždění bylo rozpuštěno kvůli tomu, že někteří účastníci měli nápisy na tričkách, vyjadřující podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Policisté nakonec zadrželi celkem šest osob.

Policie bude v pohotovosti až do zítřejších ranních hodin. Bude nadále monitorovat pohyb radikálů.

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení