Chtěli tak demonstrovat úroveň hluku, který mají cvičná letadla údajně působit. „A to bylo jen deset sekaček, to jejich letadlo vydává hluk jako padesát takových sekaček,“ uvedla Pavlína Maříková z petičního výboru.

Spor o to, zda budou krajské letiště využívat ke studijnímu výcviku letečtí piloti, tak vstoupil do další fáze. Zástupci letecké školy a kraje pozvali nespokojené obyvatele obcí ležících v okolí letiště, aby se přišli na vlastní oči a uši přesvědčit, jak hlučné jsou cvičné stroje, které má letecká škola používat. Proti záměru Karlovarského kraje stojí petiční akce, kterou už podpořilo kolem 1200 lidí z Olšových Vrat, Pily, Andělské Hory nebo Kolové.

„Vnímám obavu lidí, nedostali komplexní informace. Dozvěděli se pouze o zvýšení počtu letů, ale už ne o tom, jakými letadly budeme létat. Že je v podstatě téměř neuslyší. Jsme připraveni regulovat provoz tak, abychom obyvatele opravdu nerušili.

V maximálním výkonu při vzletu, který netrvá déle než 45 vteřin, dosahuje úroveň hluku způsobeného letadlem kolem 69 decibelů,“ uvedl Michal Markovič z letecké školy F-Air.

Ukázky se na letišti zúčastnila i karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová a další členové rady města. Karlovy Vary totiž podpořily nespokojené občany, kteří proti letecké škole protestují.

„Budeme chtít hovořit se starosty všech dotčených obcí a bude záležet i na jejich rozhodnutí, jak se k věci postavíme. Už jsme měli hodinové jednání, kde nám zástupci školy představili letové dráhy. V reálu to ale asi bude vypadat jinak, než když prolétne jedno letadlo. Bude se dále jednat, není žádný termín, do něhož by měla být smlouva mezi krajem a leteckou školou podepsána,“ konstatovala primátorka Ferklová.

Ilustrační foto
KAM se zaměří na bydlení

Iniciátoři petiční akce upozorňují především na to, že ekonomický přínos z provozu letecké školy bude pro letiště zanedbatelný. A přitom údajně ovlivní kvalitu života obyvatel v okolí letiště. „Velká dopravní letadla, a to jich sem kdysi létalo poměrně hodně, nám nevadí. Jejich hluk je úplně jiný a krátkodobý, než by byl hluk z letadel letecké školy, který by byl trvalý,“ poznamenala Maříková.

„Vzhledem k tomu, kde se letiště nachází, nemá to být letiště cvičné, s prázdnými starty, přistáními a kroužením nad městem a okolím. V době nejrušnějšího provozu bylo na letišti kolem 6000 pohybů ročně.

Škola pilotů předpokládá 20 000 pohybů ročně, což se stávajícím provozem je bezmála čtyřnásobek, což je obrovská zátěž. Významným rizikem je také bezpečnost provozu,“ zdůraznil bývalý karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Ilustrační foto
Piloti vzlétnou kvůli lidem