Fackou skončila návštěva prezidentského páru ve zdevastovaných lázních Kyselka. Tu po prezidentově odjezdu uštědřil Alesandro Pasquale, majitel společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) Martinovi J. Kadrmannovi z Asociace památkářů kvůli hrubým urážkám, jimiž jej tento aktivista častoval (video z tohoto incidentu najdete v přiložené galerii na www.karlovarsky.denik.cz). Právě Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) bojuje za záchranu lázní Kyselka a žádá KMV, aby jim areál převedly buď zdarma nebo za symbolickou korunu.

Karlovarské minerální vody fyzické napadení odmítají, i když letmý incident připouštění. „Pan Pasqual byl při odchodu z lázní slovně hrubě napaden. Nenechal si to líbit, ale do pana Kadrmanna jen lehce strčil. Vše máme zaznamenáno na videu,“ vylíčila střet mluvčí KMV Bibiana Beňová.

Podle Martina J. Kadrmanna se ale KMV o své objekty v Kyselce už dvacet let vůbec nestarají a právě to se snažil majiteli této společnosti znovu připomenout.

„Zeptal jsem se jej, proč dvacet let neinvestoval do bytového domu, v němž dodnes žijí nájemníci, ani korunu. Padá jim komín, mnoho let je nefunkční kanalizace a výkaly jim vytékají do sklepa. Pan Pasquale odvětil, ať místo řečí ukážeme činy a odešel. Lidé v tomto domě marně žádají KMV alespoň o nejnutnější opravy. Proto jsem na něj zvolal: „Pane Pasquale, vy jste dobytek.“ Na to se vrátil a požádal, abych svá slova zopakoval. Učinil jsem tak a on mi vrazil facku,“ zdůraznil.

Dusná a napjatá atmosféra panovala v Kyselce už při příjezdu Václava Klause s chotí. Na prezidenta, který tyto zdevastované lázně navštívil podle svých slov poprvé, čekaly desítky demonstrantů, kteří za jejich záchranu už roky bojují. Velké pochopení ale u prezidenta nenašli. Klaus označil petici na záchranu Kyselky, kterou podepsaly desítky tisíc lidí, za ošklivou a manipulační a jako nereálné vidí i to, že by se v lázních Kyselka znovu léčili lidé. Podle prezidenta potřebuje Kyselka silného investora a slova památkářů nic nezachrání.

„Je to spor, který není nový, ale lázně, které v Kyselce byly, už zde nikdy nebudou. Vím, že jde o velkolepé dílo našich předků, ale musí se najít řešení, které bude pokusem o jejich částečnou záchranu,“ zdůraznil. Klaus považuje za zbytečné vyvlastňování nebo znárodňování a zásah státu. „Při vší úctě, Kyselka přece není Karlštejn“,“ podotkl.

Prezidenta v Kyselce doprovázela kromě hejtmana Novotného také starostka obce Petra Hoffmanová. „Je veřejným tajemstvím, že pozemky prodala společnost C.T.S. Duo právě firmě KMV. Pro eventuálního nového zájemce o areál to jsou další komplikace. A nutit těmto dvěma současným vlastníkům, jak by měli historické objekty využít, to si nedovedu představit. Bude třeba vybrat ty cenné a zachránit je,“ sdělila prezidentovi.

Podle Václava Klause je zbytečné nového investora hledat, když jeden už zde je a nabízí do lázní vložit 400 milionů. Právě to je projekt Karlovarských minerálních vod, který včera prezidentovi tato společnost představila. Část areálu hodlá zbourat a zachovat zde ty nejcennější budovy, z nichž každá už má své využití. „Toto území je pro život obce zatím nepoužitelné. Jde proto o velmi náročný projekt a prostředky, které zde použijeme, vlastně darujeme,“ uvedl majitel Alesandro Pacquale.

„Nyní analyzujeme náklady a zatím jsem je odhadli na 400 milionů korun, z nichž bychom čtyřicet procent chtěli získat z ministerstva kultury. V nejvýznamnějších objektech, které bychom zachránili, by byl hotel, muzeum, bytový dům a další bychom využili pro naší průmyslovou výrobu. V areálu by také vznikly veřejné parky a místa jako symbol minulé epochy těchto lázní,“ zdůraznil majitel KMV Pasquale.

Právě ale zubožený areál lázní Kyselka podle Asociace památkářů dokazuje, že se o některé historické objekty, které KMV v areálu patří, nedokáže postarat. „Vlastník dostal Kyselku do tohoto bezútěšného stavu, chce většinu objektů až na tři zbourat a přitom má zastání u prezidenta. Jsem z toho všeho smutný, nerozumím tomu. To jsme nečekali,“ uvedl Pavel Ries, zástupce ASORKD, která demonstraci při návštěvě prezidenta v Kyselce svolala. „Klausův postoj je skandální, protože vmetl do tváře všem lidem, kteří petici na záchranu lázní podepsali, že oni jsou těmi, kteří mohou za jejich dnešní stav,“ zdůraznil.