Akci připravil jezdecký oddíl TJ Agro Cheb. Návštěvníci měli možnost vidět současné nejlepší evropské posádky, které změřily své síly v tomto v České republice jedinečném závodě. Trval několik dní a vyvrcholil právě o víkendu. Do Nebanic se sjeli závodníci hned z několika států, jako je Německo, Francie, Rakousko, Itálie anebo Španělsko a mnoho dalších. „Návštěvníci zhlédli během čtyř dnů sportovní klání jednospřeží, dvouspřeží a čtyřspřeží v několika obtížných soutěžích. Například při drezurních závodech závodníci předvedli styl, přesnost a všeobecnou ovladatelnost svých koní. Je to akce velmi časově náročná a připravujeme ji několik měsíců,“ sdělila organizátorka závodů Eva Šimáčková.

Pro diváky nejnapínavějším a pro závodníky a koně jednoznačně nejnáročnějším měřením sil byl maraton, který se konal v sobotu. Na patnáctikilometrovém rychlostním úseku museli jezdci s koňmi absolvovat náročné zkoušky při průjezdech osmi technicky složitými překážkami, staly se tak prubířským kamenem závodnického umění.

„Neděle byla věnovaná další zajímavé disciplíně, která otestovala zručnost posádek a poslušnost koní. Jednalo se o parkur, který zde neznamená skákání přes překážky, jak je tomu u jezdeckých závodů, ale zahrnuje všechny ostatní parametry, včetně přesnosti a rychlosti průjezdu spřežení závodní dráhou,“ vysvětlila Eva Šimáčková. Po celou dobu konání soutěží zajistili pořadatelé na závodišti občerstvení, pestré doprovodné kulturní programy pro děti během dne i v průběhu večera. K dispozici měli lidé i hlídané parkoviště a pro návštěvníky tu bylo připravené i posezení pod stany. Na závody se chodí dívat pravidelně i Marie Sedláčková z Chebu. „Pokaždé si závody velmi vychutnám. Jak jsou sehraní jezdci i koně, mě vždycky velmi překvapí a mnohdy na ně zírám s otevřenou pusou,“ podotkla.