Doslova martyrium prožívali včera lidé, kteří se vypravili do pobočky České pošty u horního nádraží pro sčítací formuláře. Fronty byly dlouhé a čekací doba se měřila minimálně v desítkách minut.

„Sčítací komisař mě doma nezastihl, protože jsem jela s dítětem na pohotovost. Teď už tady tvrdnu tři čtvrtě hodiny. Je to strašné,“ posteskla si Jarmila Novotná z Karlových Varů. „Sčítání jsme si nevymysleli, tak by to mělo být pro nás příjemnější než takto. Navíc nechápu, proč není možnost si formuláře vzít na každé poště,“ doplnila žena.

Podle Marty Selicharové, mluvčí České pošty, však někteří lidé zbytečně zmatkují. „Přijít si pro formulář až na poštu je nutné pouze v případě, kdy komisař nezastihne lidi dvakrát. Navíc stále komisaři ještě obcházejí a formuláře nosí,“ informovala mluvčí.

Podle ní jsou pro lidi i další usnadnění. „Po datu 5. dubna budou formuláře k dispozici i na obecních úřadech. Zároveň také v budovách Českého statistického úřadu. To je výhodné pro lidi z menších obcí, kteří mohou jít od 5. dubna přímo na příslušný úřad a nemusejí jezdit do větších měst,“ poradila mluvčí České pošty.

V okamžiku půlnoci z pátku 25. března na sobotu 26. března si budou moci lidé vyplnit také elektronické formuláře. Datum odevzdání dokumentů je 14. dubna.

Potvrdil to Ondřej Kubala, mluvčí sčítání lidu. „Na stránkách www.scitani.cz se bude moci každý přihlásit pomocí speciálních kódů z papírových formulářů a vše během několika minut vyplnit a odeslat. Vyplnění na internetu je nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem, jak sčítací formuláře odevzdat. Rozhodně ale není třeba vyplňovat formuláře hned po rozhodném okamžiku, na jejich odeslání je dostatek času až do 14. dubna,“ poradil Kubala.

"Abyste mohli vyplnit sčítací formuláře na internetu, potřebujete papírové formuláře, které vám přinesl sčítací komisař. Na papírových formulářích najdete vpravo dole u čárového kódu dva unikátní přihlašovací kódy, které kombinují čísla a písmena. Na stránce www.scitani.cz zvolíte možnost, že chcete vyplňovat elektronické formuláře. Jde o dokumenty vytvořené ve formátu PDF,“ doplnil mluvčí projektu sčítání lidu.

Kubala také doplnil, že doporučenou aplikací k vyplnění těchto formulářů je Adobe Reader ve verzi 9.0 a vyšší. „Pokud tuto aplikaci nemáte nebo máte starší verzi, nic se neděje, z odkazu na stránce www.scitani.cz si Adobe Reader zdarma stáhnete,“ upozornil mluvčí.

Pokud lidé sčítání lidu odmítnou, hrozí jim sankce, o jejíž výši rozhodnou města s rozšířenou působností. „Toto skutečně nezávisí na nás. Města mohou za určitých vážných okolností finanční postih odpustit, či naopak uložit pokutu až deset tisíc korun,“ uzavřel Kubala.