Kapacita prvního ročníku je při tom 32 studentů. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) by jich mohlo být daleko více, ale kritéria přijetí na tuto školu jsou velmi přísná. „Padesáti procentům se nepodaří splnit vědomostní testy, padesáti zase fyzické. A to je problém,“ vysvětlila hejtmanka Vildumetzová. „Jedna studentka zvládla vědomostní testy na výbornou, ale šplh na laně nezvládla. Přijímačky proto neudělala,“ doplnil krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč (nez.). Karlovarský kraj proto začal jednat s vedením Střední vojenské školy v Moravské Třebové, za by mohlo být vyhlášeno ještě druhé kolo přijímacích pohovorů. „Příslib zatím máme. V Moravské Třebové je obrovský převis studentů, kteří se na střední vojenskou školu hlásili, ale kvůli kapacitě se na ni nedostali,“ vysvětlila hejtmanka. Krajský radní Bradáč doplnil, že problém vznikl i se zkrácením doby na podání přihlášek.

Než se pobočku Střední vojenské školu totiž kraji podařilo s ministerstvem obrany, které ji zřizuje, uplynuly tři měsíce. Ministerstvo původně chtělo její otevření o rok odložit a až následně svůj postoj ke zřízení detašované třídy Vojenské střední školy Moravská Třebová v Sokolově přehodnotilo a souhlasilo, že třída se otevře už ve školním roce 2018/2019. „To nás hodně poškodilo,“ míní krajský radní Bradáč. Kraj také po zjištění, že fyzička žáků není valná a doplácejí na to například nepřijetím na tuto vojenskou školu, připraví krajské soutěže se zaměřením právě na tělocvik. „Zatím o tom přemýšlíme, ale myslím, že by to bylo ku prospěchu věci a žáci by to ocenili,“ dodal.

Příští rok by mohli v regionu studovat i budoucí policisté. A to v budově Střední průmyslové školy v Lokti, kde by měla vzniknout pobočka Střední policejní školy, která sídlí v Holešově na Kroměřížsku. O záměru jedná karlovarské hejtmanství s ministerstvem vnitra. „Zástupce ministerstva už si prostory prohlédlo a jednáme dál,“ uvedla hejtmanka.