Dílo bylo odhaleno 11. května 1975. „Stalo se tak u příležitosti oslav 30. výročí osvobození Československa sovětskou armádou. Socha byla umístěna vlevo před vchodem do Vřídelní kolonády, zhruba v místě, kde je nyní provizorní venkovní vývěr Vřídla,“ líčí mluvčí magistrátu Jan Kopál. Na základě toho se z Vřídelní kolonády stala na dlouhé roky Kolonáda Jurije Gagarina. Autory jsou karlovarský akademický sochař Antonín Kuchař a jeho manželka, výtvarnice Gisela Zubrová Kuchařová. „Bronzová figurální plastika v nadživotní velikosti, postava měří 3,2 metru, byla odlita v národním podniku Závody umělecké kovovýroby v Praze, známém též pod zkratkou ZUKOV,“ uvádí Kopál. Po listopadu 1989 umístění sochy kritizovali obyvatelé města. Domnívali se, že se do centra Karlových Varů nehodí. „Podstavec sochy byl navíc v havarijním stavu. Zastupitelé se tak rozhodli přemístit sochu do prostoru před letištěm. Proti novému umístění neměl námitek ani autor sochy,“ upřesňuje mluvčí magistrátu.

Nevhodných soch bylov lázeňském městě ale více, zejména pomníky komunistických vůdců, pískovcového Klementa Gottwalda a bronzového Vladimíra Iljiče Lenina. Ty jsou uskladněny v depozitáři v Březové. „Býval tam i třetí, Stalin s pionýrem, o něj ale projevili zájem manželé Soukupovi pro svou výstavu „Interaktivní expozice ze života našich předků“ v Ležnici u Horního Slavkova. Město jim sousoší svěřilo až do konce roku 2020. Autorem Stalina byl karlovarský sochař Karel Kuneš, socha byla odhalena v roce 1954 a odstraněna o dva roky později. Sousoší stávalo před dřívějším Okresním úřadem v Karlových Varech, dnes druhou budovou magistrátu,“ vypráví Kopál. Toto místo pak od roku 1971 „zdobila“ socha Gottwalda, jejímž autorem je Josef Bezděk. „Sochu po jeho smrti dokončil karlovarský sochař Oldřich Forman. V roce 1988 ale byla na tomto místě postavena křižovatka u Chebského mostu, při které náměstí před okresním národním výborem zmizelo. Socha tak byla deponována,“ vysvětluje mluvčí radnice.

Poslední socha, Lenina, stávala na Leninově náměstí – dnes Divadelní, a to v parku před hotelem Central. „Pochází z roku 1966 a odhalena byla v předvečer prvomájových oslav 30. dubna. Autorem je národní umělec, profesor Jan Lauda, sochu dokončil karlovarský sochař Vladimír Relich. Najít pro odložené sochy místo bývá problém. „Díla jsou v nadživotní velikosti a jen tak do nějakého depozitáře se nevejdou. Nikdy jsme ale neuvažovali, že by se sochy zlikvidovaly. Jsou to autorská umělecká díla. Spíš se občas objevily snahy je někomu odprodat či věnovat. Ale zase jako umělecká díla mají určitou, ne úplně nízkou hodnotu, a město by s nimi proto mělo nakládat hospodárně,“ uzavírá Kopál.

Ilustrační foto.
Parkovné lze nově platit přes aplikaci