Problém s veřejně prospěšnou stavbou garážovacího objektu v Libušině ještě neskončil a radnice už chystá výstavbu dalších pěti garážovacích domů na území města. O výběrovém řízení obálkovou metodou na pronájem pozemků rozhodli radní 6. října. Ukončeno bude 4. prosince.

Parkovací domy chce radnice vybudovat na nábřeží Jana Palacha (200 míst), na pozemích u Galerie umění (100 až 150 míst), v lokalitě za Becherovou vilou na Sokolském vrchu (100 mist), v Drahovicích u fotbalového hřiště (250 míst) a podzemní parkovací dům se 180 parkovacími místy by měl vyrůst pod Divadlením náměstí v centru lázeňské zóny.

Podle odborníků si ale radnice koleduje o galaktický průšvih, protože vyhlásila výběrové řízení aniž by měla v ruce souhlas s umístěním stavby a s následnou změnou územního plánu právě na Divadelním náměstí a na Sokolském vrchu. O záměru výstavby navíc nebyli informováni ani památkáři, ale ani karlovarští zastupitelé. Součástí výběrového řízení je nejen pronájem zmíněných prozemků a stavba garážovacích domů, ale také výstavba vjezdových bran k regulaci vjezdu do lázeňského území.

„Nerozumím, opravdu tomu nerozumím. Marně hledám odpověď na otázku, jak může být vhlášeno výběrové řízení na něco prozatím zcela virtuálního, nikde nijak neprojednaného. Postup při snaze najít řešení dopravy v klidu a parkovacích domů pozorně sleduji několik let. Doposud poslední relevantní, měsíc starou informací ze strany vedení města bylo, že bude vyhlášeno výběrové řízení na zpracování studie a koncepce řešení dopravy v klidu a lokalit parkovacích domů. Podobná studie již byla v minulosti zpracována, nebyla však nikdy patřičně projednána,“ uvedl zastupitel Petr Kulhánek (Karlovarská občanská iniciativa).

Podle něj toto výběrové řízení může být vyhlášeno až v momentě, kdy město svými orgány projednalo a odsouhlasilo, co přesně chce. „Tedy při existenci odsouhlasené studie a po projednání tohoto záměru všemi zainteresovanými institucemi. Takže se vracím zpět na počátek. Nevím a nemám tušení, kdo vypustil tohoto ducha z láhve, ale zjevně to nebyl čin prozřetelný a zřejmě ani v souladu s procedurami, kterými se celý projekt měl ubírat,“ zdůraznil zastupitel.

Magistrát se ale brání. „Jde o pronájem dotčených pozemků za účelem výstavby. Investor je povinnen zpracovat projektovou dokumentaci a získat nutná povolení. Zároveň musí nabídnout cenu i termín celý výstavby. U pozemků za Becherovou vilou a na Divadelním náměstí musí vítez výběrového řízení zajistit územní studii a podklady pro změnu územního plánu,“ zdůraznil mluvčí radnice Jan Kopál.