Pět mítinků v pěti městech během pátku obrazil expremiér Andrej Babiš v Karlovarském kraji. Jako první přišly na řadu Žlutice, následovala Toužim, Bochov, Ostrov a svoje putování zakončil v Lokti. A to předčasně. Atmosféra na jednotlivých pátečních zastávkách regionu postupně gradovala. Zatímco v Toužimi mu lidé málem líbali ruce a jeho kšiltovky vzali útokem, v Ostrově na něj bylo připraveno několik hlasitých odpůrců, kteří se dostávali do slovního konfliktu se stoupenci.

Všech pět zastávek absolvoval dvaasedmdesátiletý Josef Šlesinger ze Zbůchu na Plzeňsku, který byl jedním z nejviditelnějších odpůrců, a to i třeba v Bochově, kam na náměstí dorazila necelá stovka obyvatel. Značnou část přítomných tu tvořily děti z příměstských táborů, které přítomnost Babiše v malém městečku braly jako atrakci a zpestření svého programu.

Po celý den doprovázel tým ANO, který vedle Babiše tvořil i Karel Havlíček, Jana Mračková Vildumetzová a Věra Procházková, mohutný štáb policistů. Například v Ostrově, kam na náměstí dorazilo několik stovek lidí - především příznivců expremiéra, jich bylo přes 40. Před ostrými konflikty bránil i veřejnost i antikonfliktní tým. Ten na všech štacích s policisty dělal clonu i kolem Josefa Šlesingera, aby nedošlo k šarvátkám. "Jsi estébackej hajzl," opakoval na shromážděních penzista.

Střet příznivkyně a odpůrkyně Babiše: Dává nám práci. Ale z jeho cen omdlíte
Střet příznivkyně a odpůrkyně Babiše: Dává nám práci. Ale z jeho cen omdlíte

V Ostrově ale nebyl sám, kdo expremiéra kritizoval. Například aktivista Ondřej Bednář, který v Karlových Varech pořádá happeningy Milionu chvilek, citoval na ostrovském náměstí, kdo to je fašista a nacista. Právě tak nazval Babiš před několika dny své odpůrce, kteří se účastnili jeho shromážděních. "Vy snad něco berete, nějaké drogy??" reagovala na to jedna z členek ostroského týmu ANO. "Vaše srovnání se nás hrubě dotýká a urážíte naše rodiny," pokračoval dál aktivista. Další mladý muž mluvil o estebáctví, proti čemuž se v Ostrově ohradil jeden přítomný penzista. "Víš, kdo to byl vůbec estebák, mladej? Ujasni si pojmy a pak mluv," diskutoval s ním penzista. "Vždyť on se narodil před dvaceti lety a vůbec neví, co to je," přidal se další starší muž. Odpůrci v Ostrově si navíc dobrovolně udělali vlastní oddělený koridor, a to z toaletního papíru. Naráželi tím na oficiální požadavek štábu ANO po městech, kde se v pátek Babiš zastavil, pro zřízení speciálních zón pro odpůrce. Samosprávy to ale odmítly, protože by tím postupovaly protiprávně.

Ilustrační foto.
Sehnat brikety na Karlovarsku je zázrak. Lidé si je musejí rezervovat

Zatímco na prvních 4 zastaveních dostaly prostor Havlíček, Mračková Vildumetzová i Procházková, v Lokti se svého vystoupení museli vzdát. Odpůrci Babiše v podstatě ANO v Lokti vypískali, byli v převaze, a tak se expremiér musel spokojit jen se svými proslovy, které pronesl na předešlých zastávkách, a následně už jen rozdal s podpisy své knihy. "Tak já chtěl mít hezký víkend. No jo, ale tady vládne TOP 09 a Piráti," komentoval hlučný dav odpůrců Babiš. Ti byli připraveni nejen píštalkami, tlampači ale i sirénami. "Ale máme tady i toho našeho pána. Vy se asi už těšíte na koncert Leoše Mareše, ne?" reagoval expremiér na přítomnost penzisty ze Zbůchu. Babiš tím měl na mysli Marešův páteční koncert v Lokti.

Šlesinger má za sebou už 32 Babišových mítinků. "Vadí mi jeho minulost, proto podnikám tyto akce. Lidé za komunistů tu měli blízko k hranicím, ale stejně za ně nemohli. Ti, co chtěli uprchnout, byli na hranicích zastřeleni. Ten člověk má na rukou lidskou krev," vysvětloval Deníku. Projel tak už Plzeňský i Jihočeský kraj. "V jižních Čechách to bylo ostřejší. Tady v Karlovarském kraji bývali lidé tak nějak s tím socialismem a komunismem více spojeni. Lidé tu bývají více smířeni s tím, v čem žijí. Je to asi těmi Sudety," svěřil se penzista aktivista.