Ačkoli se nikdy předtím neviděli a v Čechách jsou třeba vůbec poprvé, dokáží se rychle stmelit v dobrou partu a společně odvést pořádný kus práce. Řeč je o mladých dobrovolnících za zahraničí, které na Hartenberg každým rokem táhne především touha po poznání jiné kultury a odlišného životního stylu.

O velké změně může mluvit například Američan Andrew Rovens z Kalifornie. Ten na dva týdny vyměnil svůj domov v hustě obydleném San Franciscu za skromné ubytování v Hřebenech. „Chtěl jsem na vlastní oči vidět, jak ve skutečnosti čeští lidé žijí mimo velká města. Velice si to tady užívám, všichni jsou hrozně milí a pohostinní,“ řekl nadšeně Rovens. „Před spoustou let odtud moji předkové emigrovali do Ameriky. Někteří z našeho pokolení v Čechách ještě žijí, já je ale neznám. Můj otec je osobně navštívil asi před třiceti lety. Sám mi pak řekl, abych i já poznal, odkud vlastně pocházím,“ doplnil.

Dobrovolníci se na hradě střídají v rámci takzvaných Enviromentálních kempů. Zrovna teď tu pracuje deset mladých lidí ze sedmi zemí světa – Francie, Španělska, Mexika či Japonska. „Společně pomáhají s renovací hradu, konkrétně staví schody do kaple a vyklízí její prostor. Zajímavostí je, že každý účastník si tu před svým odjezdem domů položí svůj kámen,“ sdělil vedoucí kempu Jakub Kříž.

„Nikdy v životě jsem nepotkal tak rozmanitou skupinu lidí. Jsme skvělá parta a skvěle si rozumíme,“ podotkl Rovens.

O nejbližším víkendu by měl projekt pokračovat divadelním workshopem.

„Přivítáme mladé umělce z Ukrajiny, Itálie, Polska a Francie,“ sdělil kastelán hradu Bedřich Loos s tím, že pozvané party budou na Hartenberg přijíždět celé léto. „Rozsah prací je tady velice obrovský. I tak je za každou skupinou znát její snažení. Všichni totiž mají silnou motivaci a velké nadšení,“ prohlásil kastelán.