Pozorka – O víkendu oslavili dobrovolní hasiči z Pozorky 110. výročí. Předvedli ukázky vyprošťování z auta, automobilový žebřík, vozový park. Nechyběli tu ani nejdečtí kynologové, kteří se svými psy předvedli poslušnost a obranu. Na oslavách výročí nebyli jen statní hasiči, ale i hasičky Adéla Pišingerová a Eva Kokešová.

„Na oslavy jsme pozvali i karlovarské profesionální kolegy a policejní psovody," řekl velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů z Pozorky Václav Dvořák.

Celá akce začala slavnostním zahájením, kdy hasičům předal medaile a pamětní stužky a jiná ocenění starosta okresního sdružení Stanislav Hubáček. Předávala se tu ocenění za deset, dvacet, čtyřicet, a dokonce i za šedesát let služby.

Do stého výročí vzniku nevěděli o historii místních hasičů prakticky nic. Až po roce 2004 získali informace o založení. Od pana Šimanského, místního kronikáře hasičů, získali nějaký materiál a fotografie. V roce 1947 se pár chlapů dalo opět dohromady a proběhlo znovuzaložení.

„Co se týká oslav stodesátého výročí, chceme ukázat, jak se za nějakou dobu změnila technika a zásahové akce. Kromě toho bychom rádi nalákali i nové, mladé hasiče, kterých není nikdy dost," řekl náměstek starosty Pozorky a krajský vedoucí zasloužilých hasičů Karlovarského kraje Kurt Třeba. Tento milý pamětník se takových akcí účastní pravidelně. Především je hlavním organizátorem podobných akcí.

V mysli mu uvízl jeden případ, na který však nikdy nezapomene. „Psal se rok 1958, kdy jsem byl velitelem dva roky. Tehdy jsme se vraceli od jednoho požáru, kdy jsme uviděli paní, jak stojí na silnici. Řekla nám, že na její zahradě leží tři mrtví. Já jako jediný jsem měl baterku, tak jsem se šel podívat. Zjistili jsme, že jeli čtyři lidi na motorce a nezvládli zatáčku a vrazili přímo na roh jejího domu. Tři z nich leželi opravdu na zahradě a jednoho jsem našel vpasovaného mezi ovocným stromem a domem. Tento jediný člověk zemřel," vzpomínal.

„Jsem moc hrdý na to, že jsem měl vždy skvělé chlapce, na které byl ve všech situacích spoleh. A kromě toho byli výborně vycvičeni," řekl s hrdostí ve tváři pamětník Kurt Třeba.

„Oslava výročí se nám moc líbila. Děti měly radost, že se mohly podívat i do hasičských aut. Hlavně pro syna to byl zážitek, o kterém teď bude mluvit pořád, jak ho znám," řekla s úsměvem jedna z maminek, které si oslavy tohoto významného výročí nenechaly ujít.