Nové zásahové vozidlo, které nejdečtí dobrovolní hasiči převzali 1. května, už může vyrazit do boje s ohněm. Měsíční zpoždění je dané tím, že vůz neměl potřebnou certifikaci ústavu požární techniky.

„Trochu jsme doplatili na to, že vůz je vlastně prototypem. Musel tedy projít důkladným zkoumáním odborníků ústavu,“ vysvětlil František Němec, velitel nejdecké jednotky. Ani bedliví kontroloři však nenašli žádné závažné nedostatky. „Připomínky byly spíše kosmetické. Například u zásuvky chyběl polep, který označuje napětí 12 voltů,“ řekl velitel.

Původní vybavení auta od výrobce také doznalo mírných změn. „Doplnili jsme zdravotnický materiál, vyprošťovací zařízení, dýchací techniku či sorbenty pro likvidaci ropných látek. Vůz je tak použitelný prakticky pro všechny druhy zásahů,“ doplnil Němec.

Na první „ostrý“ výjezd zatím speciál čeká. „Posádka, jež s ním vyjede poprvé, to bude mít drahé. Zápisné musí být,“ s úsměvem podotkl velitel.
Do terénu se ovšem zásahový vůz už podíval. Zatím však pouze jako „výstavní skříň“ nejdeckých dobrovolníků. „V sobotu jsme s mercedesem vyjeli do Pozorky, kde byl dětský den. V tomto týdnu nás čekají obdobné akce v Černavě a Rájci. Díky těmto akcím se zdokonalujeme v ovládání vozu. A pak: můžeme se s ním hlavně pochlubit,“ řekl Němec.

O stejný zásahový vůz podle jeho slov projevilo zájem i několik dalších jednotek dobrovolných hasičů v regionu.