S končící sezonou přicházejí vždy na řadu i statistiky. Na Hauenštejnu se letos dveře netrhly.

„Tento rok byla návštěvnost výrazně vyšší. Řekl bych tak o čtyřicet procent. Je to ale dáno i tím, že v roce 2013 byla dlouhá zima a povodně. Během letošní sezony se k nám na hrad podívalo přes 24 000 návštěvníků," uvedl hradní pán Pavel Palacký.

Otevřený hrad chtějí mít denně až do půlky listopadu, a pokud nenapadne sníh, tak o víkendech klidně až do Vánoc. „Počítáme, že se konečné číslo návštěvníků ještě zvýší," dodal.

Rok 2014 pak znamenal pro památku další úspěšný milník, a to ve zdařeném vybudování kompletního sociálního zařízení ve třech patrech. Suché záchody vystřídalo moderní WC, umyvadla i sprchy.

Velký kus odvedené práce je vidět a slyšet i z reakcí některých návštěvníků. „Když jsme letos s přítelem navštívili Hauenštejn, byli jsme mile překvapeni ochotou personálu, skvělou noční komentovanou prohlídkou i přespáním pro nenáročné a romantické duše přímo na hradě," doplnila turistka Michaela Hušková.

K přípravám na další turistické období je nutné také připomenout zajištění památky na zimu. To probíhá kontinuálně za plného provozu. „Na zimní období si už nyní opatřujeme dřevo, uklízíme, opravujeme střechy a vyplňujeme otvory ve zdech, kde ještě nejsou okna," informoval dále Palacký.

Sezona 2015, kterou zde odstartují v březnu, přinese ale i další inovace na hradě. Vedle rozšíření hlavního pódia bude otevřen i další, třetí sál v jihovýchodním paláci.

„V současnosti zde fungují dva hlavní sály. Trofejní, s vystavenými trofejemi, a výchovný, pro školy, s interaktivními tabulemi. Po zimě chceme do třetice otevřít další opravený výstavní sál. Rozšířené pódium pak bude sloužit vedle koncertů a divadla také jako zahrádka k hradnímu občerstvení," dokončil kastelán Palacký.