Noční prohlídka, to byly historické mystifikace v podání nejoblíbenějšího hornohradního průvodce Viktora Braunreitera.
Souboje, při nichž se jiskřilo, předvedla dvorní garda zastoupená Spolkem šermířů Savioli a teplíčko pro případné zahřátí poskytli členové ohnivého divadla Ignis.
První část prohlídky vedla po lesní cestě kolem hradu, dlouhé přibližně 1,5 km. Na cestě čekalo kolem šesti zastávek, ale stále je to lesní cesta, která vyžaduje přiměřené obutí.
Kdo přijel na Hauenštejn s dostatečným předstihem, určitě nelitoval. Čekala ho unikátní expozice faksimilií historických knih, která tady bude k vidění do 28. srpna.
„Pokud jste nestihli výstavu Vyšehradského kodexu v pražském Klementinu letos v březnu, máte další příležitost zde na Horním hradě. K vidění je tady celá řada kopií vzácných rukopisů, exkluzivně zapůjčených společností Tempus Libri. Knihy nejsou vystaveny za sklem, ale skutečně na dosah. Kvalitou provedení se faksimile přibližují originálu. Tedy žádný digitální tisk, ale v podstatě středověké dílo," uvedla Alena Svobodová ze správy hradu.
Vedle věrné kopie již zmiňované nejvzácnější knihy na našem území to je podle Svobodové například kopie Strahovského evangeliáře, Bible kutnohorské z roku 1489 nebo Velislavovy bible, což byl ve své době nejobsáhlejší obrazový rukopis ve střední Evropě.
„Dále je to sbírka předhusitských právních dokumentů Kniha zemského, městského a jiného práva asi z roku 1413, nejstarší městská kniha ve střední Evropě Liber Vetustissimus z roku 1310, stále platný dokument Polepšení znaku Starého Města pražského z roku 1475 a Hodinky knížete Rohana," konstatovala Svobodová.
Kromě exemplářů z našeho českého prostředí jsou na Hauenštejně k vidění rovněž tři ukázky faksimile španělského nakladatelství Liber Millenium, třeba Kodex navarrský z konce 12. století. Všechna díla jsou v limitované edici opatřená Certifikátem o původu. Řada faksimilií z produkce Tempus Libri je i ve Vatikánské knihovně a vy teď máte jedinečnou možnost spatřit je ve zdech Horního hradu.