Ministerstvo zdravotnictví přišlo před časem s návrhem na změnu vyhlášky o úhradách za lázeňskou péči. Změna by znamenala krácení úhrad od zdravotních pojišťoven pro lázně až o padesát procent, což by citelně zasáhlo lázeňská zařízení i pacienty.

Hejtman Josef Novotný, prezident Svazu léčebných lázní České republiky Eduard Bláha a viceprezident svazu Martin Plachý se proto na počátku týdne setkali s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, aby ho seznámili s dopady, které toto opatření bude mít nejen v Karlovarském kraji.

„V lázeňství, příbuzných oborech a službách pracuje v našem kraji okolo 40 tisíc lidí. Kdyby lázně přišly o 50 procent úhrad, hlavně pro menší lázeňská zařízení by úbytek tuzemských klientů mohl být likvidační,“ uvedl hejtman. Ministr Heger přislíbil, že se zasadí o to, aby omezení úhrad lázeňské péče nebylo ve výši 50 procent, ale maximálně jen 15 procent. „Lázeňské hotely a ostatní zařízení se navíc na tuto situaci musí postupně připravit a nebude to jednoduché. Nová vyhláška by tedy měla začít platit až od 1. července příštího roku,“ dodal hejtman.

Podle Eduarda Bláhy je to výrazný posun k lepšímu. „Oceňujeme, že se ministerstvo po dohodě s námi ještě bude celou věcí zabývat a dá nám čas na to, abychom přizpůsobili změnám své plány. Musíme ještě také diskutovat o tom, jakých diagnóz se úspory v lázeňské péči dotknou. Pozitivně také hodnotíme, že ministerstvo zváží zkrácení příspěvkové lázeňské péče na dva týdny, protože dnes už není obvyklé, aby si lidé vybírali delší dovolenou. Stále se ale rozcházíme v názorech na zkrácení délky komplexní péče na striktní 3 týdny a na omezení možností ji opakovat, jak navrhuje ministerstvo,“uzavřel Bláha.