Městská policie do konce loňského roku prověřovala herny ve větším rozsahu zhruba třikrát, v kontrolách pokračuje i letos. V poslední lednový den prověřovala herny hlídka složená ze strážníků Romana Hanušky a Silvie Švecové. Akce se mohli zúčastnit i novináři.

První z prověřovaných heren byla v Rybářích na Sokolovské ulici naproti pivovaru. Patřila, jako i většina ostatních, vietnamskému majiteli.

„Zajímá nás, zda herny nemají reklamy lákající k hraní a nelákají na jackpot, mají instalovaný kamerový systém se záznamem nebo na vstupních dveřích informace, s čím se dovnitř nesmí," řekl Deníku Hanuška. A dodal, že v první z kontrolovaných heren problémy nečeká. „Tady to měl vždy v pořádku," podotkl. A prověrka mu dala za pravdu. V malé místnosti byl pouze jeden hráč. Na to, jak byla herna malá, tu byl téměř neuvěřitelný počet automatů. „Počet heren je sice stanoven, ale kolik v ní může být automatů, to už určené není," poznamenal strážník.

Obdobně dopadla i druhá herna v Rybářích. U výherních automatů nebyl nikdo, v oddělené části popíjelo pivo několik hostů. I když je to povinné po dvaadvacáté hodině, vstup dovnitř byl možný i odpoledne pouze na zazvonění. „Majitel to tak chtěl," poznamenal muž za pultem. Prý nechce, aby se dovnitř dostala „problémová" klientela.

Strážníci se pak vydali na sídliště Čankovská do někdejší Severky. Jestliže zařízení na Sokolovské jsou většinou pouze herny se spíše nevábným interiérem, na sídlišti se jednalo spíše o restaurace s odděleným prostorem pro hrací automaty. Strážníky tady zajímalo i to, zda jsou v provozovnách letáky upozorňující na nebezpečí vytvoření závislosti na hraní. Konstatovali, že i v tomto bodě je všechno v pořádku.

Poslední navštívená herna byla ve vnitrobloku obytných domů ve Dvorech. Zpustlý objekt k návštěvě nelákal ani zvenčí. A dovnitř se strážníci nedostali, bylo zavřeno. Přes špinavou výlohu bylo vidět, že i uvnitř je pusto.

„Pokud bychom někde zjistili prohřešky vůči deklaraci, nahlásíme to magistrátu. Blokové pokuty na místě neudělujeme. A na magistrátu by se potom rozhodlo, zda bude herna vyřazena ze seznamu," dodal Hanuška.

Ve městě jsou ale ještě zhruba dvě desítky heren, které sice v seznamu nejsou, ale přesto fungují. Těmto hernám vydalo licenci na provozování videoterminálů Ministerstvo financí.

Podle mluvčího města Jana Kopála tak o jejich osudu může rozhodnout právě jen ministerstvo. „Požádali jsme o jejich zrušení a čekáme na rozhodnutí," dodal Kopál.