Zda se Hilton bude snažit Alžbětiny lázně koupit, nebo k rekonstrukci památkově chráněného objektu, karlovarským magistrátem prozatím odhadnutou na přibližně 1,2 miliardy, přizvat investora, to se zastupitelé nedozvěděli. Více k plánům prestižního mezinárodního hotelového řetězce Tomáš Longa neprozradil. "My projevujeme zájem a je na vás, zda je naše nabídka pro vás zajímavá. Majetkoprávní vztahy nyní nejsem schopen definovat, ty se musí řešit na jiné úrovni," uvedl pouze. Odmítl ale, že by Hilton investici do lázní zaplatil. To by tak zřejmě mělo být věcí přizvaného investora a splatila by se mu určitým nájmem. Jakou formou by tento svazek fungoval, je podle Longy věcí řešení a Karlovým Varům ten dům nikdo neodnese.

Ale také zdůraznil, že projekt hotelu Alžbětiny lázně má obrovský potenciál a pro Karlovy Vary by to bylo obrovské plus. "Našimi klienty a marketingovým servisem vybranou destinaci podporujeme. Například tím, že si své vlastní hosty, jichž po světě máme 165 milionů, vlastně přivážíme a dokážeme zvýšit kapacitu hostů minimálně o 60 procent. A nahradit tak klienty, kteří z města odešli," zdůraznil Longa. Zastupitele také ujistil, že s rekonstrukcí podobných objektů má hotel Hilton po světě bohaté zkušenosti a krásu Alžbětiných lázní rozhodně nezničí. "Naším vnitřním úkolem je udržitelnost, historická hodnota, původní půdorys a zachování smyslu pro detail těchto ikonických hotelů. Tu krásu neničíme," uvedl. Také lázeňství chce Hilton zachovat. Na tom chce postavit reputaci opravené budovy. "Není to náš první projekt v oblasti lázeňství a SPA," doplnil.

Ilustrační foto.
Havárie vodovodu: Nová louka v Karlových Varech byla dočasně neprůjezdná

Přestože zastupitelé ocenili perfektní prezentaci, Tomáš Longa museli čelit i přesně mířeným dotazům, většinou z řad opozice (KOA, Piráti). Alžbětiny lázně totiž využívá karlovarská veřejnost, oceňuje zdejší balneoprovoz, ambulantní rehabilitační služby, a oblíbený je i tamní bazén. Zastupitel Adam Klsák (KOA) chtěl proto vědět, zda Alžbětiny lázně bude moci i nadále využívat karlovarská veřejnost a zda pro lidi budou cenově dostupné, Bohdan Vaněk (Piráti) položil tentýž dotaz, ale také chtěl vědět, proč město Alžbětiny lázně neopraví samo, když dokázalo za miliardu a čtvrt postavit KV Arenu. Tehdy ale byly Karlovy Vary podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) v naprosto jiné ekonomické kondici.

Podle vedení města si tyto jediné městské lázně nedokáží na svůj provoz vydělat a velkým problémem je technický stav budovy. I proto muselo vedení města hledat strategického partnera. „Alžbětiny lázně jsou Otesánkem, kterého město neuživí. Jejich provoz musíme každoročně dotovat minimálně dvaceti miliony korun. A to podotýkám, že jsou peníze na chod společnosti. Další stamiliony jsou potřeba na rekonstrukci objektu a ty bohužel v městském rozpočtu nemáme a dlouho mít nebudeme,“ zdůraznila primátorka. Podle ní vedení města zatím ohledně budoucnosti Alžbětiných lázní žádné definitivní rozhodnutí neučinilo.

Chrám svatého Petra a Pavla v Karlových Varech.
Ruský chrám: Cíl věřících i turistů. Svatostánek, nad nímž se vznášejí otazníky

Podle předsedkyně představenstva Alžbětiných lázní Hany Žákové poskytuje toto lázeňské zařízení ročně procedury pro více než dvacet tisíc lidí. Proto je podle ní zachování lázeňské péče zcela nezbytné. "Jenom za rok 2022 nám procedurami prošlo pětadvacet tisíc lidí. Je proto nutné zachování zdejší zdravotní péče a pracovní místa," uvedla. Jeden ze zaměstnanců lázní, pan Šťastný, zastupitele upozornil, že pokud by se Alžbětinky změnily v hotel, velká část pacientů by o tyto zdravotní služby přišla. A také zastupitelům připomněl, že tyto lázně jsou využívány i pro kulturní účely, například sál pro taneční a zařízení je vhodné i pro praxi mediků. "Město by mělo zpytovat svědomí. Kolik stály soudní spory, propagace a generely oprav? Město je Otesánek, ne Alžbětiny lázně, ty jsou Popelkou," zhodnotil počínání politiků.

Jenomže město už dotovat lázně nechce, protože nemá na základní opravy, natož na investice více než za miliardu. "Už nyní je tato městská akciová společnost ve ztrátě 130 milionů a ta dále poroste. Provoz město dotuje dvaceti miliony ročně, chybí peníze na nutné investice, na zlepšení energetické náročnosti budovy, která byla původně postavena jen pro letní provoz. To jsou syrová fakta," uvedl náměstek Miroslav Vaněk (Karlovaráci).