„Již delší dobu byl u této filmové přehlídky zaznamenáván značný pokles úrovně a dá se říci, že se z ní stal, i při její dlouhé tradici, festival páté kategorie, udržovaný při životě jen určitou nostalgií. V podstatě kopíroval na domácí půdě festival ve Zlíně, aniž by dosahoval jeho úrovně. Ranou z milosti pro něj mohlo být rozhodnutí syna Oty Hofmana stáhnout jméno svého otce z názvu festivalu," vysvětlil Pavel P. Ries.

Kupodivu se ale ukázalo, že právě toto rozhodnutí se stalo silným impulsem pro zásadní a výraznou změnu festivalu, a to již od jeho letošního, 46. ročníku. Jak ukazuje práce na nové koncepci a statutu, bude se jednat o změnu opravdu velkou. Utváří se nová umělecká rada festivalu, kterou budou tvořit významné osobnosti. Koncepce spočívá především ve vytvoření tvůrčí atmosféry pro děti. Proto festival ponese od 46. ročníku název Dětský filmový a televizní festival Ostrov dětí a od 47. ročníku již nastálo název Národní filmový a televizní festival Ostrov dětí.

„Mohlo by se zdát, že to mám snazší v tom ohledu, že nenaskakuji do rozjetého vlaku, ale daleko spíše nastupuji do lokálky, která zajela na vedlejší kolej, kde se zcela zastavila. O tom, jak odlehlá je ta kolej a že lokálka dovezla festival někam do festivalové kategorie typu ´E´, svědčí i pouhé srovnání příspěvku, který dává ročně Ministerstvo kultury na festival do Zlína. To je přibližně osm milionů, přičemž festival má k dispozici celkem 34 milionů. Festival v Ostrově obdržel od Ministerstva kultury 130 000 korun, přičemž k dispozici na 46. ročník je přibližně 690 000 korun," uvedl ředitel Ries.

Dodal, že chyběl i tým, který by se ostrovským festivalem zabýval celoročně.

„Spoléhalo se na to, že to vždy zvládne tým pracovníků domu kultury, a to nebylo dobré řešení," vysvětlil.