Medové pivo, medové víno a řada dalších výrobků z kvalitního medu byly v sobotu k dispozici návštěvníkům Horního hradu. Zde se totiž uskutečnil už šestý ročník tradiční akce Chvála medu, kterou pravidelně připravuje dodavatel medoviny Jan Loffelmann. Akce přilákala lidi z celého kraje a téměř nikdo neodešel domů s prázdnou. Připraven byl také zajímavý odborný program.

„Návštěvníci mohli vidět ukázky mnoha řemesel s medem a včelami souvisejících. Také mohli nahlédnout do úlu nebo si zkusit vyrobit vlastní svíčku z voňavého vosku,“ uvedla Alena Tůmová z Horního hradu. Na nádvoří se po celý den razily první včelařské mince a kolem hradu jezdily děti na koních. „Vůbec se mi sem nechtělo, ale když mi maminka řekla, že se projedu na koni, tak jsem jel. Chtěl bych takového koně domů, ale je asi moc drahý,“ řekl sedmiletý Patrik Rambousek z nedaleké Květnové.

Těsně po poledni začaly odborné přednášky, které pro návštěvníky připravila Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ. „Nechyběla například přednáška a poradna na téma Medovina a medové víno, samozřejmě včetně ochutnávky, či přednáška Med a lidské zdraví,“ dodala Alena Tůmová.
Po celý den se na nádvoří grilovaly klobásky a opékaly párky, ke kterým většina přítomných popíjela pivo. „Vyzkoušel jsem i medové pivo, ale nakonec jsem zůstal u toho klasického, přece jenom s tím trénuji už několik let,“ řekl s úsměvem Miroslav Peteřík z Jáchymova.

Ve večerních hodinách se uskutečnila neoficiální debata včelařů u táboráku. „Byl to příjemný den, už se těším na další ročník této akce,“ zhodnotil šestý ročník včelař Jan Chaprý ze Žlutic.