Hornický dům, který býval dříve centrem kultury v Jáchymově, je nyní pouze ztichlou ruinou. To se mělo díky projektu majitelů změnit, zatím se ale vůbec nic neděje.

Potvrdil to Bronislav Grulich, starosta Jáchymova. „V roce 2008 nám ruský majitel nastínil projekt, kdy chtěl z objektu udělat hotelový komplex. Měli zájem o další dva pozemky. Proto jsme s nimi udělali určitou dohodu, že jim pozemky poskytneme, ale teprve až budovu opraví a zkolaudují,“ připoměl starosta.

Podle něj však po těchto jednáních nastalo dlouhé mlčení. „Když jsme majitele zkontaktovali po delší době znovu, tak uvedli, že zatím nemají finanční prostředky, a to hlavně z důvodu ekonomické krize. Nabídli jsme jim tedy, že když nezačnou stavět, tak ať nám Hornický dům prodají za symbolickou korunu. To odmítli, a požadovali částku 1,5 milionu korun. To se nám ovšem zdálo nepřípustné, protože dům koupili za 450 tisíc korun. Nelíbilo se nám tedy, že by měli takto vydělávat místo aby dům rekonstruovali,“ doplnil Grulich.

Podle něj by i případné předání za symbolickou korunu bylo pro město v podstatě danajský dar. „Hornický dům je totiž potřeba rekonstruovat, nedá se jen tak zbourat, protože navazuje na opěrnou zeď,“ nastínil jáchymovský starosta.

Město chce nyní situaci řešit dalšími kroky. „Byli jsme vstřícní hodně, nyní však chceme jednat a podnikat některé kroky k vyřešení stavu věcí. V zásadě by se dalo uvažovat až o procesu vyvlastnění. Zároveň se budeme zajímat i o objekt Medika, který také chátrá a jsou například záměry tam udělat malou vodní elektrárnu, nebo něco podobného. Rozhodně nechceme být lhostejní k tomu, aby tyto budovy nadále chátraly a nic se nedělo,“ uzavřel Bronislav Grulich.

Lidem z Jáchymova se situace stav objektu také nelíbí. „Dobře že budovu fotíte, je to hrozné jak bypadá. Mělo by se s tím pohnout co nejdříve,“ prohlásila jedna z obyvatelek Jáchymova.