Lepší značení , jistotu, že trasu nepřehradí dům, a další novinky se mohou objevit na běžeckých stopách na hřebenech Krušných hor.

Počítá s nimi další část koncepce běžeckého lyžování, kterou si nechal zpracovat Karlovarský kraj.

„Některé z běžeckých tras, především Krušnohorská magistrála, by se měly zanést do územních plánů obcí. Tím by došlo k jejich stabilizaci," zmínil jeden z návrhů koncepce náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Starostové obcí, v jejichž katastru bílé stopy vedou, plán vítají a považují za logický.

„Určitě to je rozumný nápad, nikdo je pak při rozvoji nemůže zpochybnit a nehrozí, že za pět šest let by tam někdo například postavil dům a lyžaři ho museli objíždět," uvedl pro Deník starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Kraj na údržbu a úpravu běžeckých stop každý rok posílá statisíce korun.

Zároveň bude platit polovinu nákladů na manažera nedávno vzniklé společnosti, která chce mimo jiné koordinovat úpravu stop na horách.

„A nějakým dotačním titulem chceme podpořit i jednotné značení, tak, jako tomu je u cyklotras," poznamenal Navrátil.

Karlovarský kraj na letošní sezonu převážně horským obcím přidá 825 tisíc korun.

Je to vždy polovina požadavku, zbytek platí sama obec. „Loni jsme na příspěvcích udělili 759 tisíc korun," uvedla pro srovnání mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková s tím, že letos se bude upravovat 304 kilometrů stop.

Nejvíce peněz na údržbu Krušnohorské lyžařské magistrály a okolních tras dostane Boží Dar, a to 200 tisíc korun. Suma mu musí vystačit na péči o 75 kilometrů stop.

Kromě typicky horských obcí získala peníze i Březová na Sokolovsku, kde je k dispozici 30 kilometrů vyhledávaných stop.