Do konfliktu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích se dostávali záchranáři Horské služby pokaždé, když do záchranářského vozu uložili ležícího pacienta. Jejich transport totiž až doposud spadal výhradně do kompetence záchranky. Situace se však změnila v okamžiku, kdy se poslanci parlamentu Rudolfu Chladovi podařilo prosadit pozměňovací návrh tohoto zákona. Nyní tedy mohou horští záchranáři odvézt ležícího pacienta „legálně“.

„Velice často se stává, že pacienta Horská služba nakládá v exponovaném terénu, kam se sanitní vozy jednoduše nedostanou. A nejde jen o zásahy v zimě,“ konstatoval předkladatel pozměňovacího návrhu Rudolf Chlad, který je zároveň předsedou parlamentního podvýboru pro Integrovaný záchranný systém. „Záchranářská vozidla sice jsou přizpůsobená pro převoz ležících pacientů, jejich transport horskými záchranáři však doposud neměl podporu v zákoně,“ vysvětlil Chlad.

V okamžiku, kdy by došlo při převozu pacienta ať už do nemocnice nebo k sanitnímu vozu k nehodě, hrozil horským záchranářům postih. „Řidič vozu, potažmo celá Horská služba nesli plnou zodpovědnost,“ konstatoval někdejší dlouholetý náčelník Horské služby Krušné hory.

Při předkládání pozměňovacího návrhu se ovšem setkal s tvrzením, že tuto problematiku řeší občanský zákoník. „Neřeší,“ upozornil Chlad. „Řeší pouze případy přímého ohrožení života. Jenomže pacient se zlomenou holení či vykloubeným ramenem v přímém ohrožení života není. Z místa nehody jej ale dostat musíme,“ podotkl poslanec.

Nová kompetence horských záchranářů se v konečném důsledku nedotkne pouze návštěvníků lyžařských středisek, ale také lidí trvale žijících v horských oblastech. „V rámci Integrovaného záchranného systému jsou často horští záchranáři povoláváni k případům náhlých onemocnění, jako jsou například infarkty či mozkové příhody,“ vysvětlil Chlad.

Pozměňovací návrh má podle Chladových slov ještě jeden aspekt. „Pokud by došlo z jakýchkoliv příčin k lokálnímu kolapsu zdravotnictví, případně přeplnění nemocnic, mohou tak záchranáři Horské služby převzít část kompetencí záchranné služby,“ dodal Chlad.

Horští záchranáři nové kompetence vítají. „Zatím jsem se s pozměňovacím návrhem neseznámil, ale jakýkoliv posun dopředu je pro nás přínosem,“ uvedl náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner. On sám ví nejlépe, o čem mluví. Úrazů na sjezdovkách přibývá a ani uplynulý víkend nebyl výjimkou. Riskantní jízda, kterou nepřizpůsobí podmínkám na sjezdovce, stála jenom za letošní lyžařskou sezonu životy lidí a mnozí utrpěli vážná zranění.

A na závěr? Rozhovor se záchranáři v terénu je o víkendu takřka nemožný. Když jsme přijeli na Boží Dar, neměli čas. „Čekáme na sanitku, nezlobte se,“ Opět měli plné ruce práce s lyžařem, který z hor odjížděl v péči lékařů.

Petr Kozohorský, Ivana Kalinová