Jan Bitman totiž už sedmnáct let provozuje hospodu U Lípy ve Velichově, kam se lidé sjíždějí opravdu z daleka. Až z hodně vzdálených míst tu navíc vystupují i umělci, například i Spojených států amerických. U Lípy se za více než 15 let stalo opravdou a plnohodnotnou stálicí kulturní scény kraje.

„Hospodu, jejíž kořeny spadají až do 18. století a vztahují se na ni restituce rodu Czernínů, jsem začal provozovat v roce 2004. A protože jsem muzikant, který aktuálně působí v pěti kapelách, začala rovnou fungovat i jako místo pro koncerty,“ vypráví podnikatel, který se svěřil, že do této hospody chodil už jeho děda, otec a nyní i dcera.

Od roku 2004 se ve Velichově díky němu vystřídalo mnoho zvučných jmen a různých žánrů – od folku, country, jazzu a až po rock. „Byl u nás například Wabi Daněk, Vlasta Rédl, Jan Vyčítal, Copáci, ale i Laco Déczi a Celula New York, který jako trumpetista patří mezi současné světové legendy jazzu. Pořádáme i country bluesgrassový festival,“ pokračuje hudebník a hospodský v jedné osobě.

Proslulé jsou velichovské kulturní akce díky amfiteatru, který dokáže pojmout až 600 lidí. Za nepříznivého počasí se může ovšem hrát i uvnitř, protože hospoda U Lípy disponuje sálem o kapacitě 200 lidí.

Z hospody, která nově nabízí i ubytování, se stalo za ty roky kulturní centrum malé obce, kde se koná i tradiční rozsvícení stromku. A vedle koncertů pořádá mnoho zajímavých akcí. „Jako jedni z mála v republice pořádáme stále klasickou českou zabíjačku. Velmi oblíbený je i náš tradiční pivní pochod, na který se schází až 600 lidí,“ dodává hudebník a člen známé kapely Brutus. Ta tu bude koncertovat 4. července. 2. července tu bude Jan Haselhuhn vyprávět o svých zážitcích z cest.