„Hosté se bojí,“ řekl ředitel hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních Jiří Richter. V současné době má hotel obsazenou zhruba polovinu kapacity a číslo každým dnem klesá. „Lidé si neuvědomují, že i my máme přísná protiepidemická opatření, která bezpodmínečně dodržujeme. Samozřejmě se to snažíme našim hostům vysvětlit, ale strach tam je,“ zdůraznil. Podle něho pobyty odhlašují také zaměstnanci ve zdravotnictví, policisté, hasiči a další, kteří dovolené v této složité době nedostanou. Hotely se tak ocitly ve svízelné situaci a nemají šanci slušně zaplatit své zaměstnance. Navíc mají otevřeno, tak na podpůrné vládní programy nedosáhnou.

Ilustrační foto.
Karlovarské nemocnici pomohou i ze sousedního z Ústeckého kraje

Řekl, že hotely potřebují vědět, co bude dál a jak za jejich budoucí existenci bude bojovat ministerstvo pro místní rozvoj. „Říjen ještě jde, ale co bude v listopadu, prosinci a první měsíce příštího roku, vůbec netuším,“ uvedl Jiří Richter, který vyzývá českou klientelu, aby se nebála přijet. „Například vánoční pobyty, na které jezdili převážně hosté z Německa, zrušit nehodláme. Vážíme si každého hosta a Vánoce připravíme tak, jak jsme zvyklí,“ dodal. Hotel také například chystá takzvaný povánoční relax mezi vánočními svátky pro ženy po vánočním šílenství, aby se daly zdravotně dohromady.

S úbytkem hostů si musí poradit také hotely Orea Spa. „V současné době jezdí méně hostů,“ potvrdil ředitel Orea Spa Hotel Cristal Miloslav Chadim. „Proto omezíme počet hotelů,“ dodal. Podle jeho slov pomohla hotelům pomoc od státu a díky tomu nemusí propouštět zaměstnance. Optimismus neztrácí ředitelka hotelu Villa Patriot Ivana Mottlová. Domnívá se, že je předčasné panikařit, protože se Češi rozhodují o dovolené na poslední chvíli a důležitou roli bude hrát počasí.