Novou kapitolu v historii krajského zdravotnictví začíná v těchto dnech psát karlovarská nemocnice. Dokončený Pavilon akutní medicíny se představil veřejnosti a na začátku října přijme první pacienty.

Jedná se o největší investiční akci Karlovarského kraje ve zdravotnictví, jejímž cílem je umožnit lidem specializovanou péči srovnatelnou s obdobnými pracovišti v zahraničí.

„Zdravotnictví je pro nás jednou z klíčových oblastí, do nichž Karlovarský kraj hodlá investovat i v příštích letech. Prostory pavilonu postupně naplní nové lékařské technologie, konkrétně 107 typů nových přístrojů a pacienti budou mít k dispozici také 21 nových lůžek. Věřím, že i lékaři a sestry ocení vyšší kvalitu nově zbudovaného zázemí. Zdravotní péče se tak dostane na podstatně vyšší úroveň,"uvedl hejtman Josef Novotný.

Slavnostní otevření pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici. Vlevo ředitel nemocnice Luděk Nečesaný, vpravo hejtman kraje Josef Novotný.Do výstavby pavilonu vložil Karlovarský kraj celkem 596,8 milionu korun. „Peníze na stavbu šly z úvěru, který si na předpokládanou investici vzala předchozí krajská vláda. Splátky hradíme z krajského rozpočtu. Od roku 2009 Karlovarský kraj vložil do investic v nemocnicích v Karlových Varech, v Sokolově a v Chebu 1, 2 miliardy korun," vyčíslil náměstek hejtmana Martin Havel.

Nová budova usnadní přesuny pacientů na jednotlivá pracoviště.

„Pavilon akutní medicíny je nejmodernějším zdravotnickým zařízením v Karlovarském kraji. Pacienti tuto změnu pocítí kromě moderního zázemí zejména v tom, že je zde péče centralizována na jedno místo a tím se výrazně snižují rizika spojená s organizováním transportů pacientů. Poskytovaná péče zde bude efektivní a komplexní," konstatoval generální ředitel a předseda představenstva Karlovarské krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Nová budova zabírá prostor mezi stávajícími pavilony chirurgických a interních oborů nemocnice, s nimiž je propojena. K urgentnímu příjmu se pacienti dostanou z Americké ulice. V okolí pavilonu jsou parkovací místa pro 80 vozidel a nově vysazená zeleň. Zastavěná plocha činí více než dva tisíce metrů čtverečních.

„Jsme rádi, že jsme spolu s kolegy ve sdružení měli možnost podílet se na tak významném projektu zdejšího regionu," uvedl ředitel oblastního zastoupení jedné ze stavebních firem pro Karlovarský kraj Petr Čermoch a dodal: „Přistoupili jsme k němu jako k jednomu z nejvýznamnějších v kraji a po celé dva roky výstavby byl naší prioritou, ostře sledovanou investorem i veřejností."

„Suterén pavilonu vyplnil urgentní příjem a technické provozy. V přízemí je hlavní vstup do haly nemocnice, 12 příjmových ambulancí a stacionářů, lékárna s výdejnou i bufet a komerční prostory. Komunikace s návštěvníky pavilonu je zajištěna prostřednictvím recepce. První patro patří 31 lůžkům intenzivní péče a zákrokovému sálu kardiochirurgie. Ve druhém patře je umístěn centrální operační trakt se šesti sály a centrální sterilizací. Třetí patro obsadily strojovny vzduchotechniky a chlazení. Nad posledním patrem vznikl heliport, plocha pro přistávání vrtulníku záchranné služby," doplnila informace k projektu Jana Pavlíková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.