Západní Čechy patří v České republice aktuálně k nejvíce zasaženým oblastem v důsledku dlouhodobého sucha. Kvůli naprostému nedostatku srážek nerostou ani houby. Začátkem prázdnin sice bylo několik deštivých dnů za sebou, to ale nestačilo. Houbám nestačí ani dva deštivé dny ze závěru minulého týdne. Předseda Mykologického sdružení Karlovy Vary Miloš Krčil konstatoval, že takovou situaci ještě nezažil. Podle něho je na tom letošní houbařská sezóna v Krušných horách vůbec nejhorší ve srovnání se zbytkem republiky.

"Letošní rok patří k těm nejhorším. Houby tady u nás ani nevyrostly, a to za celý svůj život nepamatuji. Pokud někde byly, tak opravdu jen lokálně v místech, kde se nějaké srážky objevily," poznamenal mykolog, který za houbami letos musí putovat jinam, třeba na jih Čech a Šumavu, kde situace není tak tragická.

"Mám bohužel pro houbaře smutnou zprávu: houby letos nejsou a během prázdnin už ani na Karlovarsku nebudou. To by muselo minimálně 14 dnů pršet, a to opravdu vydatně, žádné přívalové deště. Pokud houby budou, vidím to až tak na přelom září a října. To už ale bude jiná houbová sezóna, v tom období jde hlavně o poddubáky a václavky. Ty navíc nejsou na srážkách až tak závislé, protože václavky patří ke dřevokazným houbám," připustil odborník, podle něhož se situace začala vyvíjet nepříznivě už na jaře, kdy sníh rychle odtál a léto přišlo nečekaně brzy, čímž se voda v lesích rychle vytratila.

"Je evidentní, že se Karlovarsku letos srážky vyhýbají víc než jiným částem republiky. Mám za to, že za to může devastace lesa a velké kácení. Les právě dokáže vodu zadržovat. Vždyť dříve jsme chodívali na houby i do lázeňských lesů," poznamenal mykolog.

I když situace není dobrá, má pro houbaře jednu dobrou zprávu. "I když houby neměly šanci letos vyrůst, podhoubí latinsky zvané mycelium a které je ukryté pod povrchem, dokáže v zemi vydržet několik let. Neznamená to tedy, že kvůli letošnímu suchu podhoubí zanikne a houby pak už nebudou. Aby ovšem mycelium vydrželo, i ono musí mít nějaké srážky," dodal odborník.