Někdo investuje do drahých aut, jiný hraje golf a někdo se snaží zachraňovat zchátralé památky. Do této poslední skupiny patří Pavel Palacký, který před několika lety koupil hrad Hauenštejn (leží kousek od města Ostrova) a společně s přáteli ho začal dávat do pořádku. Nyní je z hradu navštěvované místo, které uchvacuje romantickou atmosférou, pěknou okolní přírodou i bohatou nabídkou kulturních akcí. Podle Pavla Palackého je však na plácání po ramenou ještě brzy a práce na hradě je stále dost a dost.

Můžete přiblížit, jak jste vlastně na Hauenštejn přišel a kdy? Měl jste i jiné alternativy?
Horní hrad neboli Hauenštejn jsem si vytipoval na mapě jako zříceninu. Už od dospívání jsem snil, že zakotvím na nějakém hradě a začal se o ně zajímat. Poprvé jsem hrad navštívil v roce 1994. Když jsem hrad spatřil, tak na mě velmi silně zapůsobil. Jinak ještě před ním jsem navštívil desítky hradů u nás i na Slovensku. Můžu zmínit například Ralsko, Vítkův hrádek a mnohé další. Hauenštejn mi však hodně učaroval.

To znamená, že jste hrad koupil už v roce 1994?
Nene, tehdy ještě běželo nějaké restituční řízení. Navíc podmínky koupě, které mi byly nabídnuty, jsem nemohl v té době splnit, protože to bylo kolem šesti milionů korun. Proto jsem Horní hrad na pět šest let uložil k ledu a dál objížděl další hrady. Právě po těch letech jsem se znovu přijel podívat a zjistil jsem, že hrad zchátral ještě více. To už se však podařilo domluvit rozumnější podmínky a cenu za hrad snížit na milion a půl se splatností na pět let. Prakticky okamžitě jsme tady v roce 2001 začali pořádat první koncerty a zároveň hrad čistit a opravovat. Musel jsem také shánět staré materiály, abychom hradu opravdu dodali jeho původní podobu.

Jak jste zmínil, začínal jste s pár přáteli. Zvyšoval se postupně počet lidí, kteří hrad podporují a pomáhají vám?
Počet lidí stoupá, za což jsme velmi rádi. Tipoval bych, že nyní máme lidí, kteří nás podporují, tisíc. Ti alespoň jednou do roka hrad navštěvují. Hodně nám pomáhá také stavitel Milan Štěpánek, který hrad odborně opravuje, a patrony hradu je rodina Kulhánkova, která nám hodně pomohla v začátcích s kontakty a podobně.

Můžete zrekapitulovat, co už jste na hradě všechno opravili?
Je toho skutečně celá řada. Můžu zmínit například schody věže, pláště celé věže, hrad jsme zastřešili, vyčistili jsme sklepy, opravili zeď a střechu kaple a také bránu. Poté byla ještě celá řada menších oprav.

Co máte v plánu v letošním roce? Kolik už se do oprav investovalo a kolik let podle vás budou ještě rekonstrukce trvat?
V letošním roce bychom chtěli opravovat severní hradbu, zaoknit palác Rizalitů, udělat lepší prostory pro spaní a také zkvalitnit sociální zařízení. Co se týče financí tak, se do hradu investovalo už zhruba 20 milionů korun, samozřejmě i s různými dotacemi a příspěvky, a práci dobrovolníků bych vyčíslil na zhruba 5 až 7 milionů. Aby se objekt úplně stabilizoval, tak by bylo potřeba ještě podle mě zhruba 100 milionů korun. Může to trvat i padesát let, tak doufám, že po mě péči o hrad převezme někdo z rodiny.

Zmínil jste rodinu. Vy na hradě bydlíte, nebo ho jen navštěvujete?
Na hradě už zhruba tři roky bydlíme. Proto to beru tak, že se mi skutečně splnil velký sen.

Když byste chtěl do hradu lidi pozvat, tak na co byste je nalákal?
Kromě samotného hradu, který nabízí spoustu zajímavostí, je tady i botanická zahrada s arboretem a také romantický park. Navíc zde pořádáme koncerty, různé šermířské akce, programy pro děti. Konají se zde také svatby, mimochodem na letošek už máme takto s předstihem domluvené dvě, a jsme schopní zde připravit i nejrůznější firemní oslavy, večírky a podobné věci. V blízkosti je také penzion, takže zde lidé mohou v klidu přespat. Rádi na hradě přivítáme kohokoliv, kdo má o něj zájem a chce ho blíže poznat.

Na každého člověka někdy přijde chvíle, kdy si řekne, že už na všechno kašle a od svých plánů upouští. Zažil jste už někdy vy, že byste si v souvislosti s hradem řekl – tak dost, už na to nemám energii?
Takovou krizi jsem neměl, i když někdy je to opravdu náročné. Jelikož jsem ale o hradu snil dlouhou dobu, tak se mi vždy podařilo podobné situace zažehnat. Člověk si akorát musí zvyknout na to, že je to v podstatě práce bez nějaké přestávky a naučit se tak nastavit svůj čas a život. Ostatně zaujetí pro hrad jsem si ověřil i v momentě, kdy spadla věž hradu. Ani tehdy jsem to vzdát nechtěl. Vždy je to výborný pocit, když třeba vidím rodinu, která už k nám jede poněkolikáté a zajímá se, co máme nového. Je fajn, že můžeme skoro pravidelně na takovou otázku kladně odpovědět.

Kdy se letos poprvé otevřou brány vašeho hradu?
Brány každoročně otevíráme 1. března a tak tomu bude i letos. Samozřejmě však pouze v případě, že všude nebudou sněhové závěje. Až ucítíme ve vzduchu to přicházející jaro a příroda kolem hradu opět ožije, tak s radostí otevřeme bránu hradu a budeme se těšit na každého, kdo si najde čas, na chvíli se zastaví a přijde si sem odpočinout a nasát historii. Všichni budou vítáni.