Tisíce lidí si o víkendu nenechaly ujít Středověké slavnosti purkrabího Půty na hradě Loket. Město bylo doslova v obležení, uličkami proudily davy turistů, kteří dychtili po stylové zábavě, těšili se na rytířské souboje a nechávali se zlákat vábením trhovců nabízejících voňavé pochoutky a vkusné řemeslné výrobky. Kdo se na hrad vypravil, jistě nelitoval. I tentokrát zde byla spousta nového.

Velkým překvapením pro mnohé byl nový ochoz na čelní straně hlavní věže. „Je odtud opravdu nádherný výhled do širokého okolí. Pěkně je vidět například na přírodní amfiteátr za řekou," pověděl ředitel hradu Václav Lojín.

Dalším překvapením byla prezentace restaurovaných fresek v přízemí domu č.p. 69 u schodiště vedoucího k hlavní bráně hradu. Do Lokte byly nástěnné malby přemístěné ze zničeného zámku v Kostelní Bříze. Lidé tak měli příležitost vidět vzácné rokokové fresky v prostorách, které mají v budoucnu sloužit jako infocentrum a pokladna hradu.

Tradiční slavnosti na hradě přitahují nejen turisty, ale také trhovce a zručné řemeslníky, nabízející výrobky z tradičních materiálů. „Do Lokte jezdíme rádi, protože tu je pokaždé spousta lidí a výborná atmosféra. Letos jsme tu již čtvrtým rokem. Vyrábíme háčkované oblečky a dřevěný nábytek pro panenky i třeba malé kolébky. Jsme rádi, že zákazníci mají o tento druh zboží stále zájem," řekl řemeslník Václav Čermák z Benešova u Prahy.

Na slavnostech si každý najde to své. „Mně se nejvíce líbil jeden rytíř, který vypadal opravdu hrozivě a skoro jsem mu až věřil, že pochází z temného středověku," prohlásil jeden z návštěvníků, Jaroslav z Lokte.