Už jen posledních pár dní mohou lidé navštívit putovní výstavu Hry a klamy II. V muzeu na Nové louce si hračky a další exponáty fungující na základě přírodních zákonů vyzkoušelo přes pět tisíc návštěvníků. Je to o pět set lidí více, než v roce 2009, kdy byly Hry a klamy v Karlových Varech poprvé.
„Návštěvnost splnila všechna očekávání. Týden před koncem Her a klamů přišlo do muzea o pět stovek návštěvníků více, než během celé výstavy před dvěma lety,“ říká Lenka Zubačová, ředitelka karlovarského muzea.

Podle ní měla neobvykle vysokou návštěvnost výstava také o jarních prázdninách, kdy tradiční zájemce, kterými jsou školy, vystřídaly rodiny s dětmi. Vůbec nejvíc lidí na interaktivní výstavu dorazilo tuto sobotu.

Oproti své lázeňské premiéře v roce 2009 nabízí Hry a Klamy II třetinu nových předmětů. Nechybí mezi nimi hlavolamy, hádanky, matematické úkoly či optické klamy. Celkem je na Nové louce k vidění sedmdesát exponátů, na jejichž konstrukci se podíleli čeští vědci.

Expozice je rozdělena do tří pater a společně s ní jsou připraveni také dva průvodci, kteří zájemcům poradí, jak předměty používat.
„Setkala jsem se také s lidmi, kteří na výstavu přišli dvakrát, dokonce třikrát,“ říká Lenka Zubačová.

Výstavu v Karlových Varech zopakovala právě kvůli obrovskému úspěchu před dvěma lety. „Říkala jsem si, že by opět mohla být tahákem. Můj předpoklad se splnil,“ usmívá se ředitelka.

Mezi neúspěšnější exponáty Her a klamů patří dvoubarevné stěna z velkých plastových sirek, do které návštěvníci obtiskují svá těla.

Fotografie s velkým potěšením posílají emailem svým známým. Populární jsou podle ředitelky karlovarského také paraboly, přenášející zvuk nebo kolo, které dokáže roztočit člověka sedícího na židli.

Výstava Hry a klamy z vědeckého centra iQpark Liberec končí na Nové louce v neděli 27. února v 17 hodin.