Festival se koná na soukromých pozemcích nad zámkem a jedním z pořadatelů je valečský zastupitel Jiří Metod Kassl (Piráti). Ten má s organizací těchto akcí letité zkušenosti, Valeč je po celé léto cílem fanoušků všech možných, ale převážně hudebních festivalů a setkávání.

„V žádném případě nejde o techno, technaři jsou jiná sodiální skupina. V prvních dnech budou probíhat workshopy, přednášky a aktivity na klidnější bázi. Ve středu 29. června začne hrát hlavní stage pro maximální taneční prožitek z hudby,“ zdůraznil Jiří metod Kassl a dodal, že jde o mezinárodní setkání mládeže.

Obec Valeč proti konání festivalu Funny Moon Gathering 2022 nic nenamítala, ovšem po organizátorech požaduje dodržení jasně stanovených podmínek.

„Valeč je tolerantní, ale nic se nesmí přehánět. V obci žijí lidé, kteří chodí do práce a musejí se vyspat,“ zdůraznil místostarosta Valče Tomáš Petr (nezávislý).

Podle něj je Funny Moon Gathering 2022 jedna z největších akcí, na níž se sjíždějí fanoušci elektronické hudby jak z České republiky a Slovenska, ale také z Rakouska, Německa a dalších zemí.

„První dvě noci mají být klidnější, s živými kapelami v podvečer. Od středy 29. června od 17,30 hodin ale začne nonstop produkce taneční hudby, která končí až v pondělí 4. července v 11 hodin,“ obává se hlasité hudby i návalu lidí místostarosta.

Na posledním jednání valečského zastupitelstva byl podle něj schválen pronájem obecních pozemků pro zázemí festivalu za 500 000 korun s podmínkou postavení 20 kusů mobilních toalet při příjezdové komunikaci u hřiště.

„Částku už pořadatel uhradil. Zároveň uzavřel nájemní smlouvu, kde je motivační penále v případě zanedbání úklidu. Doufáme, že se tak nebude opakovat situace z roku 2020. Vzhledem k tomu, že připsanou částku vnímáme jako kompenzaci za strpění takto dlouhé akce, plánujeme se starostkou Michaelou Holubcovou využití těchto prostředků s přímým zapojením veřejnosti. Nyní hledáme témata, o kterých by se pak mohlo komunitně hlasovat,“ doplnil místostarosta.

K tomu ale zastupitel Kassl poznamenal, že to byl on, kdo obci nabídl zmíněnou částku. „Chtěl jsem, aby z konání tohoto festivalu, na nějž je vysoké vstupné a nezvané sem nepouštíme, něco měla. Jde oficiálně o desátý ročník, proto jsme se rozhodli místo tří dnů dnů festival prodloužit na týden. Jsme uzavřená komunita, která aktivně tráví volný čas. Už po tři týdny tady pracujeme a pro setkávání jsme si vytvořili prostor i s meditační místností. Prostě takové městečko,“ nastínil podobu a průběh festivalu Jiří Metod Kassl.

Pro účastníky je připraveno cvičení jógy, alternativní léčitelství, filmový koutek, sprchy, sauna i bazén.

V letošním roce podle organizátorů bude více sociálního zázemí i pro rodiny s dětmi, dále pak nově rozvod pitné vody po areálu, stanice první pomoci, chytrý bar s mnoha nápoji a stánky s jídlem pro vegetariány i masomily.