A nepřijede ani soubor z Gruzie nebo Indie. V těchto případech proto, že nesehnali peníze. „Je to smutné, ale s tím se nedá nic dělat. Ale přesto budeme mít na festivalu velmi dobrou účast, postupně se představí třináct souborů z tuzemska i ze zahraničí," uvedl ředitel folklorního festivalu Lubor Hanka.

Z evropského kontinentu přijedou do Karlových Varů soubory ze Slovinska či Maďarska, nádech exotiky budou mít hudebníci z Izraele a Indonésie. Zajímavá je účast souboru ze Severního Kypru, a to vzhledem k faktu, že je tento stát uznáván po invazi tureckého vojska v roce 1974 pouze Tureckem a například Evropská unie má při jednání se Severním Kyprem velké problémy. „Jednání o účasti tohoto souboru bylo velmi dlouhé a náročné," poznamenal Hanka. Z Česka se zúčastní festivalu pět souborů a chybět nebude samozřejmě ani domácí karlovarská Dyleň.

Aby na folklorním festivalu vše klapalo, jak má, se bude podílet pořadatelský tým čítající přes 50 lidí. Celkové náklady na pořádání akce se pohybují kolem 750 000 korun. Letos se takříkajíc pochlapil Karlovarský kraj, který přispěje 120 000 korunami. Což je o 50 000 korun více než loni. Město Karlovy Vary pak poskytne 310 000 korun.

Festival začne 2. září koncertem ve Františkových Lázních. V následujících dnech budou koncerty probíhat v Mariánských Lázních, Ostrově a v Jáchymově. Centrem veškerého dění pak samozřejmě budou Karlovy Vary.