Jenže nový objekt by měl stát 40 milionů korun, které v současnosti město nemá.

Neutěšený technický stav završily rozpadlé základy.

„Zpracovává se projektová studie na celý objekt,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Dnes hvězdárna nesplňuje ani základní potřeby návštěvníků. Nemá bezbariérový přístup, dostatečnou kapacitu a sociální zařízení nevyhovují normám a požadavkům 21. století.

Na špatnou kondici hvězdárny přitom už několik let intenzivně upozorňuje její ředitel Miroslav Spurný, který zpracoval fotografickou zprávu o jejím stavu. V ní vedení města informoval o současné situaci.

„Před dvěma lety byl nakreslen projekt vstupu z jiné strany včetně bezbariérového přístupu a WC pro vozíčkáře. K dispozici jsme měli 800 tisíc, cena byla určena na 1,6 milionu. Poté nám už peníze nikdo nedal.

Stav lze změnit pouze koncepčním řešením parkoviště a rozšířením příjezdové cesty. Lázeňské lesy s tímto řešením souhlasí a parkovat zde mohou i školní autobusy,“ uvedl ve zprávě Miroslav Spurný. Původně se uvažovalo jen o opravě stávajícího objektu, ta ale už také není možná. „Rekonstrukce podle statických posudků nejde. Hvězdárna by spadla,“ uvedl náměstek Michal Riško. A dodal, že demolice přijde vlastníka objektu, kterým je město, na milion korun. Už v minulosti se na budově realizovaly menší opravy. „Střecha byla opravovaná v roce 2001, poté se zde realizovala v roce 2010 oprava kolejnic odsuvné střechy, která v některých místech zřejmě střechu poškodila,“ uvedl Spurný. Střecha navíc nemá spád.

Voda se na ní drží a pomalu prosakuje dovnitř budovy. Kromě zmáčení stropů navíc poškodila i základy budovy, na kterých se kromě přírodních živlů podepsal i zub času. Hvězdárna byla slavnostně otevřena 7. července 1963.

Ilustrační foto.
Regulace hazardu ve městech je nutná, ale obtížná, shodují se politici