O tom, že se při natáčení dokumentů o přírodě může člověk dostat do velice nebezpečných situací, se na vlastní kůži přesvědčila hlavní hvězda letošního Tourfilmu Charlotte Uhlenbroek. „Stalo se to při natáčení v buši. Tou dobou se tam pohybovali pytláci, takže zvířata měla lidský pach spojený s nebezpečím. Šla tam po mně slonice, která chránila své mládě,“ vyprávěla Charlotte Uhlenbroek, která pracuje pro britskou stanici BBC.

Její specializací jsou ovšem opice. S nimi strávila řadu měsíců. V Tanzánii pokračovala po třiceti letech v práci se skupinou šimpanzů, kterou začala neméně slavná Jane Goodall. „Byla to ta samá zvířata, s nimiž pracovala Jane,“ řekla Charlotte. Ke spolupráci s Jane Goodall se Charlotte Uhlenbroek dostala více méně náhodou. „Těsně po studiích jsem se v jednom baru dozvěděla, že Jane shání mladé lidi na výzkum. Nechala jsem pivo pivem, a okamžitě ji zavolala s tím, že bych měla o tuto práci zájem. Zvířata mě fascinovala už od dětství. Věděla jsem, že s nimi chci pracovat, jenom jsem nevěděla jak. Práce Jane byla to pravé ořechové,“ vylíčila začátky své kariéry britská dokumentaristka. V Tanzánii si pak za 150 dolarů postavila „dům“ bez elektřiny a vody, který navštěvovali hlavně hadi a pavouci. „Byly to skvělé čtyři roky,“ popsala část své kariéry divákům Tourfilmu

Práce se zvířaty vyžaduje podle jejích slov velkou dávku trpělivosti. Možná proto jsou v tomto oboru tak úspěšné ženy. „Samozřejmě že je také řada skvělých mužů, ale pro studium primátů jsou ženy přece jenom vhodnější. Možná je to i naší tělesnou konstrukcí. Jsme drobnější, a pohybujeme se tím pádem méně nápadně,“ vysvětlila Charlotte Uhlenbroek.

Její dokumenty, které připravila pro britskou stanici BBC, viděly už stamiliony televizních diváků. „Přesnou statistiku si nevedu, ale mé dokumenty vysílaly kanály v zemích celého světa,“ říká Charlotte. Brzy se k milionům diváků z celého světa přidají i Češi. „Oslovila mě Česká televize s tím, že by chtěla koupit jednu z mých posledních sérií,“ potvrdila vyhlášená britská dokumentaristka.