Australský herec Geoffrey Rush vystoupil kromě kinosálů také v tradiční moderované kviff. talk přístupné divákům. Vyprávěl o střetu cenzury a svobody ohledně snímku Quills – perem markýze de Sade, o klíčové roli ve filmu Záře, o divadle i svém pirátu Barbossovi v Pirátech z Karibiku, respektive natáčení s opicemi: „Chovaly se skvěle, ale měl jsem zákaz se s nimi kamarádit. Režisér se bál, že mi v jedné zásadní scéně začnou ze samé lásky vybírat hmyz z vlasů. Tak jsem komunikoval jen s jejich trenérem. Ale i tak si mě opičky oblíbily. Na konci natáčení mi jedna nakreslila obrázek. Je skoro tak dobrý jako věci od Pollocka,“ vtipkoval Rush.

Světy Dušana Hanáka

Trochu ve stínu velkých hvězd zavítala na festival jiná filmařská legenda - respektovaný slovenský režisér Dušan Hanák. Ve Velkém sále připomněl svůj dokument z roku 1972 Obrazy starého světa.

„Dostal jsem tehdy možnost podívat se na soubor fotografií lidí z Liptova a Oravy. Uchvátili mě. Vždycky jsem měl pocit, že lidé z hor jsou trochu jiní než my z nížin. Jsou vnitřně svobodní a žijí ve svém světě, který se blíží univerzální lidskosti,“ řekl o filmu se sugestivními portréty starých lidí žijících v souladu s přírodou, který posbíral řadu světových cen a kterému komunistická vrchnost dala svého času nálepku „šeredný“.

Arabela ve Varech

Mimo festivalový program se ve Varech prezentují i nové či teprve vznikající české filmy. V jednom z nich, pohádce Jana Budaře Princ Mamánek, se objeví i Jana Nagyová, již proslavila role Arabely. „Vracím se na filmové plátno po 28 letech, je to pro mě vzrušující,“ svěřila se stále drobná blondýnka, jež v novém filmu vyměnila kostým princezny za královnin. „I když po pravdě, tak úplně jsem z toho vlaku nikdy nevystoupila, jen jsem jela někde na bočních kolejích. Měla jsem třeba roli ve slovenském seriálu Sestřičky.“

V pohádce hraje matku prince, který se nechce hnout ze zámku a postavit se na vlastní nohy. Práci s Janem Budařem jako hercem i režisérem si chválila, natáčení v nádherných lokacích Českého ráje či Pohanska na Moravě ji uchvátilo. „Netušila jsem, že existuje tak krásné místo jako Pohansko. Byla jsem z toho úplně v ohromení. Provoz na place je pořád stejný, dojalo mě, když mi lidé ze štábu říkali, jak jsem byla kdysi jejich idol. Co mě ale dostalo, je rychlejší tempo natáčení a možnost dívat se ihned po klapce na monitor na svou práci. Z toho jsem byla paf. Je to pro mě všechno intenzívní, stejně jako tady na festivalu. Lidé mě zdraví a chtějí autogramy, je hezké, že na mě nezapomněli,“ přiznala dojatá herečka, jíž nosili dospělí fotografie s Arabelou k podpisu a děti se s ní fotili.

Běh pro Abrháma

A ještě jedna hvězda se tu, byť nepřímo, objevila. Na Mlýnské kolonádě běželi zdejší výčepní svůj tradiční běh v duchu komedie Vrchní prchni! Letos byl jmenovitě věnován jeho nedávno zemřelému protagonistovi Josefu Abrhámovi.