Voda nebezpečná ke koupání - zákaz koupání. Toto upozornění vydali při posledním měření hygienici ve Velkém rybníku na Karlovarsku, kde je neurčený provozovatel. To samé platí u vodní nádrže Skalka na Chebsku, konkrétně u autokempu Podhoří.
U obou vodních ploch svítí černý smajlík. "Jde o vodu, která neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání. Mezi dalšími, kde upozorňují na zhoršenou kvalitu vody je brouzdaliště na oblíbeném koupališti Rolava ve Staré Roli u Karlových Varů. Zde měřila hygiena kvalitu vody 19. srpna stejně jako na Velkém rybníku. Naopak jedničku, tedy vodu vhodnou ke koupání, mají například vodní nádrž Tatrovice, Bílá voda u Chodova, jezero Michal, koupaliště Boden u Habartova a vodní nádrž Jesenice, kde provedla hygiena měření u autokempu Rybářská bašta, a na Dřenici. Vodu vhodnou ke koupání mají i Lido hamrníky v Mariánských Lázních. Kde se voda mírně zhoršila je Jesenice u ATC Václav. Zde je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.
Lidé kvalitu vody sledují a mluví o ní mezi sebou. „V Kraslicích není možnost koupání, a tak jezdím jinam. Na Dřenici už jsem se koupal, tam byla voda výborná. Byl jsem se podívat i na Velkém rybníku, a tam je již tradičně voda ideální spíše pro rybáře. Na koupání to moc není. Lidé si tam už navykli chodit na nedaleký lom, kde je voda čistě průzračná,“ říká Simon Lorenz z Kraslic.
Kontroly jakosti koupací vody jsou prováděny krajskými hygienickými stanicemi (KHS) nebo provozovateli koupališť minimálně jedenkrát měsíčně. U koupacích vod, u kterých lze během koupací sezóny odůvodněně předpokládat rozmnožení sinic, může být četnost kontroly zvýšena.
Na základě pětistupňové škály je tato kvalita definována následujícím způsobem:
1. Voda vhodná ke koupání:
nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2. Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi:
nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3. Zhoršená jakost vody: mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4. Voda nevhodná ke koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
5. Voda nebezpečná ke koupání - zákaz koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.