První zapálená svíce na adventním věnci, vánoční trhy, rozsvícené stromy, hvězdy v oknech, kouzelná atmosféra Vánoc. Pro Čechy doba, na niž se těší po celý rok, pro cizince ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří bydlí v Karlových Varech, nezvyk s příchutí exotiky. Ale pro ruské rodiny, které v lázeňském městě bydlí už několik let, také krásné období. Pro ně a hlavně pro jejich děti se blíží oslava dvojích Vánoc. Českých a posléze i ruských.

Světské svátky se totiž v Rusku slaví podle gregoriánského kalendáře a církevní svátky podle staršího juliánského východního kalendáře. Rusové tak slaví ortodoxní Vánoce, Narození Páně – Rožděstvo až 7. ledna. Stejně tak mají posunutý příchod Nového roku. Ten vítají 14. ledna.

Takže zatímco jedni Rusové žasnou nad vyzdobeným městem, ti počeštělí shánějí dárky, zdobí domy a byty, rozsvěcují svíčky. „Není v tom žádný problém. Nejprve oslaví katolické Vánoce, většinou s českými přáteli, a pak ty naše. Vždyť ruské děti chodí do českých škol, takže se rodiny českým tradicím přizpůsobily,“ vysvětlil podnikatel Alexandr Vagin, který je zároveň členem komise pro národnostní menšiny při Krajském úřadu Karlovarského kraje.

V Karlových Varech provozuje prosperující hotel Eliška. Na dotaz, zda si Rusové oblíbili třeba i českého vánočního kapra, se jeho asistentka jenom usmála. „Víte, my máme před těmito svátky dlouhý půst, proto pak raději jíme maso. Zdobíme i stromečky, i když trochu mezinárodně, po našem i vašem, připravujeme meníčka a k oslavám pak se sejdou celé rodiny.“

Některým Karlovarákům ale Rusové stále k srdci nepřirostli. „Ti, kteří se přistěhovali k nám do domu, nevěděli o našich vánočních svátcích vůbec nic. Na Štědrý večer třeba začali vrtat do zdi a v kombinaci s koledami to bylo fakt ukrutné. Pak se jedna ze sousedek naštvala, vzala tác s cukrovím, zaklepala a pak jim vysvětlila, že Češi slaví svátky klidu, smíru a pohody. Pochopili to, což jsme velmi ocenili,” líčila soužití s ruskými sousedy jedna z Karlovaraček.

Ne všichni Karlovaráci jsou z ruského přílivu v lázních nadšeni. Vadí jim jejich arogance, nabubřelost. „Chovají se, jako kdyby tady byli doma. A asi si to skutečně myslí. A my jsme pro smích celé republice,“ uvedla paní Alena. Jiní Karlovaráci jsou smířlivější. „Nakupují, přivážejí peníze. Co jim vyčítat, že mají Karlovy Vary rádi?“ vyvracejí kritiku ostatní, zpravidla podnikatelé a majitelé lázeňských sanatorií. Například mezinárodní letiště v Karlových Varech by bez Rusů zkolabovalo. Létá se do Petrohradu, Moskvy, Samary či Rostova na Donu a naopak.

Podle realitních makléřů ale doba, kdy do zdejších lázní mířili bohatí Rusové, kteří zde utráceli desítky milionů korun za domy a byty, skončila. „Bohatá klientela se smrskla na třetí ligu a prodat luxusní byty a domy, kterých jsou Karlovy Vary plné, bude pro developery velký problém,“ říká realitní makléř Ivan Žikeš.

Rusové stále tvrdí, že Karlovy Vary jsou krásné a že je jim tady velmi dobře. A postupně si na ně zvykají i Karlovaráci. Přesto je Rusové dokáží téměř spolehlivě vytočit. To když si dopřejí ohňostroj na 21. srpna nebo když Rusové porazí Čechy v hokeji. To jim zdejší lidé neodpouštějí.