Červenec 2011

V Karlových Varech začal filmový svátek. Limuzíny, červený koberec a spousta známých tváří. Tak vypadal 46. ročník mezinárodního filmového festivalu. Na jeho pomyslnou první klapku čekaly před lázeňským hotelem Thermal davy milovníků filmů a příznivců festivalu.

Karlovarské muzeum Jan Becher prošlo náročnou rekonstrukcí a zrekonstruované prostory otevřelo při zahájení mezinárodního filmového festivalu. Návštěvníkům nyní nabízí mluvícího Jana Bechera, tajemného doktora Frobriga a hlavně interaktivní představení procesu výroby od míchání bylin až po expedici.

Kvůli rekonstrukci Císařských lázní se rozhořel spor mezi krajem a městem. Kraj hodlá zbourat Rašelinový pavilon, který je součástí budovy. S jeho zbouráním počítá projekt rekonstrukce objektu, který připravil Karlovarský kraj. Proti tomu se ovšem ostře postavilo sdružení Pražské fórum a také karlovarský magistrát. Rašelinový pavilon je podle nich nedílnou součástí Císařských lázní.

Ostrou kritiku si od Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky vysloužil Jiří Bartoška, prezident mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Bartoška totiž odmítl do programu přehlídky zařadit dokument Umírající Mattoniho lázně Kyselka, i když jej o uvedení žádala zástupkyně ombudsmana. Podle Bartošky je stav lázní Kyselka skutečně tristní, ale snímek nesplňoval kritéria pro to, aby byl zařazen do festivalové sekce dokumentů nebo do programu festivalu.

Linkový autobus, který vezl patnáct cestujících z Nejdku do Karlových Varů, v pondělí 18. července brzo ráno narazil do stromu. Nehoda se stala poblíž Staré Role. Náraz do kaštanu zdemoloval přední část autobusu. Sedm cestujících utrpělo zranění.

Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Zdeněk Horák požádal vedení Karlovarského kraje o uvolnění z funkce. Ve funkci ho nahradil Luděk Nečesaný, bývalý ředitel Krajské nemocnice v Liberci.

Jednadvacet let čekání a dva roky usilovné práce skončily. Karlovarské muzeum slavnostně představilo svou novou publikaci – Kalendárium, věnované historii města od roku 1325 do roku 2010. Formou stručné kroniky zachycuje nejdůležitější události, hosty a osobnosti lázeňského města.

Srpen 2011

Odměny úředníků? Přísně tajné! Tyto informace odmítl zveřejnit jak Krajský úřad Karlovarského kraje, tak magistrát.

Pouhých několik minut řádil 9. srpna v regionu vítr s přívalovým deštěm. Výsledkem byly desítky spadlých stromů a přerušená doprava v některých úsecích silnic a železnic v kraji. Vítr se regionem přehnal před polednem.V Chodově padající strom poničil osobní auto a hasičskou zbrojnici.

Zvýšit bezpečnost vodáků a usnadnit práci záchranářům mají novinky, které se objevily na životu nebezpečném jezu v Radošově. Za 350 tisíc korun zde pracovníci Povodí Ohře vybudovali záchytná lana u pilířů jezu na úvaz lodí, takzvaná pacholata, a bóje, které vodáky ještě před jezem navádějí ke břehu.

Stav horního nádraží v Karlových Varech už je řadu let trnem v oku jak Karlovarákům, tak i přijíždějícím turistům. Stávající nádraží by se mělo zbourat a nahradila by ho moderní budova. To se však nelíbí Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky.

Zcela průlomový verdikt zazněl u Okresního soudu v Karlových Varech. „Lázně III patří městu,“ konstatoval soud. Firma Veso, která tento historický majetek od města v červnu 2009 koupila, jej tak má znovu pouze v pronájmu. Soud shledal základní chybu v proceduře celého prodeje. Nesprávný postup byl v tom, že primátor kupní smlouvu nejprve podepsal a až následně ji schválilo zastupitelstvo.

Od razie v sídle Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem a v její pobočce v Karlových Varech uplynulo necelých pět měsíců a sedm zatčených osob bylo již obžalováno. Mezi nimi i ředitel Petr Kušnierz.

Porušení rozpočtové kázně, špatné nakládání s penězi a zmizelé statisíce korun. To jsou chyby, které prokázala veřejnosprávní kontrola na gymnáziu v Ostrově. Kraj na tyto závažné nedostatky reagoval odvoláním ředitele Milana Martinka.

Historická budova Císařských lázní v Karlových Varech se dočkala prvních oprav. Do rozsáhlých rekonstrukcí investuje stamiliony jak Karlovarský kraj, tak i město Karlovy Vary. Podle odhadů bude na naplánované opravy potřeba přibližně 900 milionů korun.

K tragické letecké nehodě došlo 28. srpna odpoledne u Stanovic na Karlovarsku. Při pádu malého sportovního letadla zde zemřeli dva lidé.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný podpořil iniciativu památkové asociace ASORKD, která chce převzít zanedbané památkové objekty včetně pozemků v lázních Kyselka.

V karlovarské koalici K20 je to stále jako v italském manželství. Strany dupou, vyjednávají, taktizují, ale stále jsou spolu. O tom, že se rozejdou, nechtějí ani slyšet. Jednají o třetím náměstkovi.

Září 2011

Téměř dva roky se stavěla nová budova pro ostrovskou střední průmyslovou školu. 1. září poprvé studenti této školy zavítali do Centra technického vzdělávání, kam se škola přestěhovala. V nové, moderní budově se může vzdělávat až 750 studentů. Momentálně zřejmě nejmodernější škola v České republice stála více než 431 milionů korun.

Žalobu na určení vlastníka karlovarské multifunkční arény, kterou město podalo na pokyn odvolaného náměstka Jiřího Kotka, město nestáhne. Rozdíl mezi cenou za halu zaplacenou a obvyklou je podle primátora až 300 milionů.

Karlovarským opozičním stranám, tedy ODS, ČSSD a překvapivě i KSČM, už došla s vládnoucí koalicí K20 trpělivost. A uzavřely společnou dohodu, namířenou právě proti K20.

Neuvěřitelné, až vášnivé představení se odehrálo na karlovarském zastupitelstvu. Koalice K20, která po posledních komunálních volbách vystřídala ve vedení města ODS a ČSSD, dokázala zvolit náměstka Jaroslava Růžičku za odvolaného Jiřího Kotka a do rady jmenovat Viktora Davida.

KV Arena hostila evropské mistrovství ve volejbalu. Česká volejbalová reprezentace mužů vstoupila do evropského mistrovství vydřeným vítězstvím 3:2 nad výběrem Portugalska.

Václav Klaus s manželkou navštívili Karlovarský kraj. Fackou skončila jejich návštěva ve zdevastovaných lázních Kyselka. Tu po prezidentově odjezdu uštědřil Alessandro Pasquale, majitel společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), Martinu J. Kadrmannovi z asociace památkářů kvůli hrubým urážkám, jimiž jej tento aktivista častoval

Zůstane hokejová extraliga v Karlových Varech, nebo ne? To zatím nikdo neví. Ani majitel klubu HC Energie Karel Holoubek. Hokeji totiž na další činnost chybí přibližně deset milionů korun a sám Holoubek zdůraznil, že jeho zdroje jsou už vyčerpané.

Karlovarský hotel Imperiál oslavil sto let své existence.

Ambiciózní projekt na záchranu zdevastovaného lázeňského areálu v Kyselce představila společnost Karlovarské minerální vody (KMV). Většinu památkově chráněných objektů KMV hodlají zbourat a zachránit jen ty nejvýznamnější. Dům Stalburg, pavilon Löschner, kolonádu, nárožní věž u Jindřichova dvora, kde vyvěrá minerální pramen, a Mattoniho vilu. Projekt revitalizace Kyselky odhadují vlastníci objektů na přibližně 400 milionů.
Ze dvou uchazečů vybírala komise kandidáta na post ředitele Karlovarského symfonického orchestru. Ta nakonec vybrala do funkce Šimona Kaňku, který soubor vedl jako pověřený ředitel od listopadu 2010.