Do první adventní neděle zbývá už jen pár hodin. V domácnostech, které dodržují tradice, nesmí chybět na stole krásně nazdobený adventní věnec. Ne všichni ho ale kupují, mnohé hospodyně si ho vyrábí doma samy. Nejenže je to může vyjít laciněji, ale aranžmá věnce už zkrátka patří k tradičnímu předadventnímu času obzvláště, pokud ruku k dílu přidají i děti. Zdobení věnce se tak stává očekávanou zábavou.

Adventní věnce vyrábějí v karlovarském květinářství Nadi Zichové v ulici Davida Bechera květinářky Jitka Dušková a Marcela Krompaščíková už téměř třicet let, zákazníci se k nim vracejí. "Na věncový korpus klademe větvičky z jehličnatých stromů. Nesmějí být příliš dlouhé, aby se s nimi mohlo dobře pracovat. Dáváme je tak, aby zakryly korpus a jak říkáme - směrem od stolu ke stolu. Větvičky obmotáváme vázacím drátkem, který zákazníci seženou v květinářství, ale i v obchodech s domácími potřebami či železářství. Větvičky máme z kanadské jedle, které si objednáváme. Ve specializovaných obchodech jsou v tuto dobu běžně k dostání, lidé je seženou i u nás. Jako podklad ale mohou sloužit i túje či tis. Větve z jiných jehličnatých stromů píchají a hlavně opadávají," vysvětlují květinářky, které v tomto období vyrobí kolem šedesátky věnců.

Jen třetinu ale chtějí zákazníci už hotových, kolem čtyřicítky prodají v základní zelené verzi - tedy pouze jen ozdobené chvojím. "Vždy záleží na zájmu zákazníků. Když budeme mít adventních věnců málo, přiděláme," slibují květinářky. Cena nazdobeného věnce s celou dekorací se v tomto karlovarském květinářství pohybuje kolem pěti set korun.

Na zelený základ se pak přidávají další ozdoby a samozřejmě čtyři svíce v různě barevném provedení. Květinářky říkají, že trendem jsou přírodní materiály a že méně je spíše více. Věnec nesmí být zkrátka přezdobený. "Používá se sušené nakrájené ovoce - pomeranče, jablíčka, dále buráky, skořicová kůra, různé ozdůbky ze dřeva. Krásné jsou také bukvice, čepičky ze žaludů a rovněž šišky. Ideální je šišky nasbírat už v květnu nebo červnu, kdy mají pěkné tvary. Nejlepší jsou z kleče a modřínu," konstatují aranžérky.

Tvorba adventního věnce | Video: Deník/Jana Kopecká

Finální verze adventního věnce může být podle nich různá. "Každému se líbí něco jiného. Já osobně dávám přednost kombinaci červené a zlaté. Oficiální barvou Vánoc je ale fialová, což ne všichni vědí," říká Jitka Dušková, která svíce na svém adventním věnci ale doma nezapaluje, má ho pouze k dekoraci. "To já ano, protože svíce by se zapalovat měly. Je ale třeba dbát na bezpečnost, aby věnec nezačal hořet. Pokud chceme svíčky zapalovat, musí být na podložkách, věnec dáváme na tác a nikdy ho nesmíme nechat bez dozoru," upozorňuje Marcela Krompaščíková.

Všechny věnce, které v květinářství prodávají, tak obsahují i důležité upozornění, že jde pouze o dekoraci a že pokud na nich zákazník zapálí svíčky, dělá tak jen na své vlastní riziko.