Mladí to tak opravdu většinou dělají. Stěhují se tam, kde mají lepší podmínky pro život,“ říká například Josef Ďurič z Toužimi. Podle jeho slov by měl být k dispozici například krytý bazén, jak je tomu ve Žluticích. „Rozpočet města má zcela jasný a prokazatelný limit. Vše, za co se z městském pokladny vydávají či přijímají peníze, je obhajitelné, schválené zastupitelstvem a pravidelně kontrolovatelné. S tím prostě nic neuděláme. Jinak řečeno, například krytý bazén z našich příjmůnemáme šanci vybudovat.
Potřebujeme dotace ze státního rozpočtu nebo z některého z fondů Evropské unie,“ vysvětluje toužimský starosta Antonín Vrána. Stejně tak to bylo i s opravou zanedbaného a devastovaného bývalého pivovaru. V loňském roce dostali na jeho rekonstrukci Toužimští tři miliony korun, další stovky tisíc investovali ze svého. „Nerad to říkám, ale pořekadlo o tom, že o peníze jde až v první řadě, je i v našem městě pravdivé.
Můžeme opravovat chodníky, náměstí, budovat lokality pro výstavbu rodinnných domů, včetně inženýrských sítí, snažit se dotovat kulturu, vydávat miliony za školství, ale nemůžeme shánět lidem práci či hospodařit s penězi, které prostě a jednoduše nemáme. To by si měli uvědomit zejména lidé, kteří tak často a důrazně připomínají nedostatky a neřesti bývalého režimu.
Ten současný mimo jiné neumožňuje městským zastupitelům, aby nějakými nařízeními například zajišťovali lidem práci v soukromých firmách,“ dodává starosta Vrána. I proto mnoho Toužimských musí hledat práci mimo město, dokonce až v Plzni.