Říjen 2011

Chaotická a živelná výstavba v Karlových Varech končí. Město chystá studii, která v budoucnu stanoví nová pravidla, tak zvané závazné regulativy, které budou muset investoři při stavbě nových objektů respektovat. Studie bude sloužit jako podklad pro nový územní plán i jako ochrana lázeňského centra.

Za 19 dní, 21 hodin a 47 minut se mu v balonu podařilo obletět svět. Teď má v plánu tutéž cestu absolvovat v dalším ekologickém letounu – v letadle poháněném solární energií! Bertrand Piccard, který se do historie zapsal svými cestovatelsko dobrodružnými počiny, se stal hlavní hvězdou 44. ročníku festivalu filmů, televizních pořadů a multimediálních prezentací Tourfilm 2011, který začal 6. října v Karlových Varech.

Tradiční protiveckou Svatováclavskou pouť se rozhodlo obnovit vedení Žlutic a občanské sdružení Protivecké kříže. Oblíbená akce byla zrušena na přelomu roku 2000. Součástí poutě byla svatá mše, uložení pamětních listin do makovice místní kaple sv. Václava či slavnostní vysvěcení rekonstruovaného křížku sv. Václava u cesty na Chyše.

Ministr obrany Alexandr Vondra navštívil v říjnu Karlovarský kraj. Cílem jeho návštěvy bylo představení návrhu optimalizace vojenských újezdů. Ten se týká také Vojenského újezdu Hradiště na Karlovarsku, který je největší v České republice. Podle návrhu chce Ministerstvo obrany zredukovat území tohoto újezdu o patnáct procent, což představuje přibližně pět tisíc hektarů. Tímto krokem chce ministerstvo ušetřit několik desítek milionů korun.

Organizátoři oslav třístého výročí návštěvy Petra Velikého v Karlových Varech zveřejnili svůj úmysl umístit carovu sochu na karlovarskou kolonádu. Magistrát je ostře proti.

Již poosmé vyhrál 9. října odpoledne legendární žokej Josef Váňa Velkou pardubickou steeplechase. Osmapadesátiletý jezdec, který bydlí a trénuje v Mlýncích na Karlovarsku, potřetí za sebou triumfoval s Tiumenem. Druhá doběhla v těsném finiši další dvojnásobná vítězka Sixteen, která v sedle s Josefem Bartošem odtáhla na špici prakticky celý dostih. „Bylo to vydřené, ale Tiumen je borec,” řekl po dojezdu Váňa.

Zdevastované lázeňské objekty v Kyselce se objevily v hledáčku dalších politiků. Tentokrát si je přijela prohlédnout místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV).

Americký právník Ed Fagan žádá proplacení dluhopisů města Karlovy Vary z roku 1924. Tato emise je podle něj vyčíslena včetně veškerého příslušenství za 87 let na 506 milionů dolarů, tedy na přibližně deset miliard korun.

Bývalý radní Hořejš byl obviněn z poškozování věřitele a tunelování. Politici a podnikatelé v Karlových Varech jsou v šoku. Víta Hořejše, bývalého radního a jednatele občanského sdružení AC Start, které provozuje atletický stadion a burzu, zatkla policie a sedí ve vazbě.

Listopad 2011

Soud o dluhopisy vyhraji, věří si jejich držitel Ed Fagan.
Podle ministerstva jsou cenné papíry za deset miliard promlčeny. Primátor Kulhánek Eda Fagana přijal, oficiálně s ním ale jednat odmítl.

Lidé v Bohaticích už mají dost rozbitých chodníků a rozhodli se konat. Pokud je magistrát nespraví, hodlají blokovat příjezdové cesty do této karlovarské čtvrti.

Karlovarský kraj je jedním ze dvou regionů, v nichž Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) testuje projekt Elektronických zdravotních knížek, veřejnosti spíše známých jako IZIP.

Vladimír Hůrka, karlovarský zastupitel za ODS, se pokusil o sebevraždu. Dvaapadesátiletého politika vyšetřuje policie kvůli vytunelovanému občanskému sdružení AC Start v Karlových Varech, jehož byl Hůrka předsedou. Jeho kolegu a jednatele v AC Start Víta Hořejše už policisté začátkem října zatkli a obvinili jej z tunelování a ze závažných hospodářských deliktů.

Strana TOP09 a Starostové (STAN) jdou společně do krajských voleb v roce 2012. Lídrem kandidátky bude Jan Horník (nezávislý za STAN), druhou a třetí pozici obsadí TOP09.

Nová moderní lanovka byla uvedena do provozu ve Skiareálu Klínovec. Stála zhruba 170 milionů korun. V rámci zatěžkávacích zkoušek se jako první vezly sudy piva.

Zhoršené ovzduší, které trápí obyvatele některých regionů v Česku, dorazilo i do Karlovarského kraje. I když jen velmi mírně, stanice v Chebu, Karlových Varech i Sokolově zaznamenaly překročení 24hodinového limitu pro polétavý prach. Protože ale kraj neleží v oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší, nemá pro případ smogu regulační plán.

Pravidelní cestující autobusy karlovarské městské hromadné dopravy si budou muset od 1. ledna připravit na časové jízdné více peněz. V průměru se cena těchto jízdenek zvýší zhruba o patnáct procent. Lidé tedy například za občanské měsíční jízdné zaplatí místo 330 korun od 1. ledna 380 korun.

František Starý, dobrovolný hasič ze Žlutic, získal titul Zasloužilý hasič, a to za dlouholetou obětavou práci pro rozvoj dobrovolné požární ochrany.

Ministr kultury Jiří Besser potvrdil předchozí rozhodnutí ministerstva ze srpna tohoto roku, že areál lázní Kyselka zůstává zapsán mezi kulturními památkami. Rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu odvolat.

Novou, moderní Centralizovanou přípravnu cytostatik chce v průběhu roku 2012 otevřít Karlovarská krajská nemocnice (KKN) v rámci ústavní lékárny Nemocnice v Karlových Varech. Pracoviště vyššího typu na přípravu složitých léčivých onkologických přípravků dosud v celém Karlovarském kraji chybí.

Karlovarský kraj navštívil předseda Senátu Milan Štěch. Předseda během své návštěvy zavítal do několika škol, kde diskutoval i se studenty.

První zapálená svíce na adventním věnci, vánoční trhy, rozsvícené vánoční stromy, hvězdy v oknech, kouzelná atmosféra Vánoc. To vše je lidem z bývalých zemí Ruské federace, kteří bydlí v Karlových Varech, cizí. Nicméně, učí se. A někteří se dokonce tradičním českým předvánočním zvykům zkouší přizpůsobit.

Ještě nedávno hrozila kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Kozlově na Bochovsku totální zkáza. Díky úsilí místních nadšenců, města Bochova a řady dalších příznivců se ale kostelu blýská na lepší časy. Na konci listopadu dostala kostelní věž novou báň a s rekonstrukcí se bude pokračovat i v dalších letech.

Prosinec 2011

Karlovarská krajská nemocnice má nové logo společnosti, které navrhla studentka Kamila Müllerová z třetího ročníku Střední průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech.

Letecký stavební úřad vydal kolaudační souhlas, kterým bylo 2. prosince povoleno užívání nově vybudované odbavovací plochy na letišti Karlovy Vary v celém jejím rozsahu.

Oblíbenou obnovovanou botanickou zahradu v Bečově v pondělí 5. prosince v časných ranních hodinách zasáhla větrná smršť. Došlo k poničení nově vybudovaného srubu, mostu i výukového zázemí, které musí být vyklizeno vzhledem ke statickým poruchám a poškození střechy.

Ministerstvo školství předalo krajským úřadům oficiální výsledky státních maturit. Z těch vyplývá, že studenti z Karlovarského kraje jsou téměř nejhorší v republice. Hůře jsou na tom už pouze studenti z Ústeckého kraje.

Krajského soudu se Karlovy Vary v blízké době nedočkají. I když má Ministerstvo spravedlnosti v krajském městě koupený pozemek a stále prodlužuje stavební povolení, soud nebude. Nejsou peníze.

Po třinácti letech se Václav Heřman rozhodl odejít z funkce starosty města Nová Role do Vietnamu.

Česko zpívalo koledy a připojily se k němu i Karlovy Vary. Kdo přišel na vánoční trhy na třídě T. G. Masaryka, ten si užil kouzelnou vánoční atmosféru s těmi nejoblíbenějšími českými koledami. I přes nepřízeň počasí si je přišlo zazpívat odhadem 300 návštěvníků.

I přes protesty sociálních demokratů schválili karlovarští zastupitelé zvýšení poplatků za psy. Hlouběji do kapsy, a to o pětistovku, si ovšem sáhnou pouze lidé, kteří bydlí v bytech. Za psa zaplatí 1 500 korun ročně.

Smrt bývalého prezidenta Václava Havla 18. prosince hluboce zasáhla celé Karlovarsko.

Nepříjemné komplikace museli řešit v Ostrově a ve Žluticích, kde silný vítr shodil vánoční stromy.

Smutek. Ten ovládl města a obce v Karlovarském kraji po zprávě, že zemřel bývalý prezident Václav Havel. Lidé podepisovali kondolenční knihy, zapalovali svíčky a loučili se s osobností Václava Havla. První svíčky se objevily u karlovarského divadla, později se vzpomínkovým místem stala socha T.G.Masaryka na stejnojmenné ulici.

Krajští radní odvolali z funkce Iva Tukinského, ředitele Územní záchranné služby Karlovarského kraje. Z funkce ho odvolali jednomyslně a s okamžitou platností kvůli problémům v hospodaření záchranky.

V Ostrově na Karlovarsku uvažují o přejmenování jedné z místních ulic na ulici Václava Havla.

Z Moskevské ulice Havlova? Za změnu jména vzniká v Karlových Varech petice. Iniciátor Jiří Kotek navrhuje toto přejmenování. Názory lidí na tento záměr se však různí. Vzápětí se objevil i návrh přejmenovat Moskevskou na ulici Karla Kryla.

O pohodových a klidných Vánocích si mohli nechat zdát chirurgové a traumatologové karlovarské nemocnice. Ti během svátků na ambulanci ošetřili více než stovku pacientů, kteří si přivodili lehká i vážnější zranění.

Důvěrně známé logo města Karlovy Vary od nového roku zmizí. Magistrát se rozhodl pro změnu loga a nové podoby se dočkají také Radniční listy.