V Jáchymově to vře. Při loňských volbách dali občané jasně najevo, že chtějí na radnici změnu. Ve vedení města tak usedli politici, kteří doposud byli v opozici a byli proti velkým developerským projektům – výstavbě skywalku na hoře Klínovec a proti realizaci apartmánových domů v lokalitě Bratrství. Bývalé vedení tak šlo do opozice. Jenomže jak to nyní vypadá, už příští týden se v Jáchymově opět ujme vlády, a to díky hlasu současné místostarostky Lady Baranek Lapinové (Náš Jáchymov), která patřila ještě do loňska k velkým kritikům developerských projektů. Podstatou radničního převratu mají být právě apartmánové domy s kapacitou kolem 1500 lůžek v Bratrství. „Ano, mohu potvrdit, že příští týden se koná mimořádné zastupitelstvo, které svolala opozice a na němž se bude řešit odvolání rady města,“ uvedl starosta Michal Baláž (Jáchymov v obrazech, které ve městě vyhrálo vloni volby).

Kvůli projektu Bratrství, který počítá s výstavbou turistického zázemí na místě bývalého komunistického lágru, se v září konalo zastupitelstvo, na němž se rozhodovalo o vyvolání referenda. To mělo zjistit postoj lidí vůči tomuto záměru. Současné vedení se totiž domnívá, že smlouvy uzavřené na tento projekt jsou pro město nevýhodné a chtělo od nich odstoupit. Smlouvy jsou ale platné a developerská firma IMOS facility upozornila, že pokud nedojde k realizaci, půjde o zmařenou investici, která Jáchymov může stát minimálně desítky milionů korun. Referendum nakonec zastupitelé neodsouhlasili, ruku proti němu nakonec zvedla právě i Baranek.

Nemocnice KKN.
Výpovědí z přesčasů zatím hrozí dvacet lékařů z Karlovarské krajské nemocnice

„Za vším stojí Bratrství. Píchli jsme do vosího hnízda. Cítím zde silný tlak investorů, kteří si chtějí prosadit své cíle,“ prohlásil starosta Baláž, jemuž hrozí odvolání. „Jáchymovskými kuloáry se šíří informace, že opozice má hlas paní Lapinové. Opozice by se nepokoušela odvolat vedení, pokud by neměla většinu, to je celkem logické,“ pokračoval Baláž.

Baranek Lapinová odmítla na dotaz, zda podpoří odvolání rady, odpovědět. „Opozice říká, že není s prací koalice spokojená a týká se to i postupu ve věci Bratrství. Vytýká vedení města, že v tomto případě lidi vystrašila a neměla přitom žádné adekvátní informace,“ reagovala pouze jáchymovská místostarostka.

Její hlasování ohledně referenda vedlo i k rozporu uvnitř sdružení Náš Jáchymov, které Baranek založila. „Skončili jsme s ní spolupráci. Jestli se přidá k opozici, jde proti programu, s nímž šla do voleb. Ani nám nedokázala řádně odpovědět, na jaké straně nyní stojí,“ komentovala situaci dosavadní koaliční zastupitelka Jana Kijovská (Náš Jáchymov), která prozradila, že atmosféra je v posledních týdnech v krušnohorském městě opravdu velmi hustá a že lze proto očekávat, že mimořádné zastupitelstvo, které se koná 25. října, bude hodně bouřlivé. „Lidé tady u nás se cítí hodně podvedeni a mají toho dost,“ dodala.

Drogy zajištěné policisty při domovních prohlídkách.
Policie zatkla dealery heroinu a pervitinu. Drogy pašovali i do věznice Vykmanov

Bývalý místostarosta František Holý (Místní hnutí za harmonický rozvoj) v podstatě potvrdil, že místostarostka ve svých postojích otočila a že s ní může opozice počítat. „Z patnáctičlenného zastupitelstva máme pro odvolání vedení města osm hlasů, což potřebujeme. Zda tím osmým hlasem je právě paní Lapinová, bych nechal bez komentáře, ale do odvolání rady bychom se nepouštěli, pokud bychom většinu neměli, takoví blázni nejsme,“ poznamenal Holý, který prozradil, že starostou by se měl stát mnohaletý zastupitel a lídr VPJ Jiří Kaucký.

Že politická změna developerům jednoznačně prospěje, nekonstatoval jen jejich odpůrce – starosta Baláž, ale i sám Jiří Heinl, ředitel developerské firmy IMOS facility. „Samozřejmě o politickém vývoji v Jáchymově víme, a ano, je pravda, že horší situace, než ta, která je tam pro nás nyní, už být nemůže a bude to pro nás lepší, pokud bude na radnici někdo jiný. Současný starosta s námi nejedná, předchozí zastupitelstvo bylo na naší straně. Po zářijovém jednání zastupitelstva nám paní Baranek řekla, že pokud s námi bude jednat ona, bude požadovat tvrdé podmínky,“ reagoval ředitel Heinl. Ten si postěžoval, že projekt je stál mnoho peněz a že o projektu nemají v Jáchymově s kým jednat. „Starosta osočuje bývalé zastupitele z podjatosti a že jdou na ruku investorům. Záměr ale řádně prošel územním plánem,“ uzavřel Heinl.