Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jáchymov se chce stát pro turisty magnetem

Jáchymov - „Nesmíme ovšem zapomínat na místní občany,“ říká jáchymovský starosta Bronislav Grulich

9.3.2011
SDÍLEJ:

Bronislav Grulich, starosta Jáchymova.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Město Jáchymov se může pochlubit svojí slavnou a bohatou minulostí. Dnes však město trápí neutěšený stav právě této historické části. Řada zdevastovaných budov v čele s chátrajícím Hornickým domem nedělá městu dobrou vizitku. Na druhou stranu se však město chlubí kvalitní nabídkou lázeňských služeb, atraktivní přírodou a moderní školou. Právě tyto atributy by chtěla radnice v budoucnu ještě více využít pro nalákání dalších turistů a hostů. Starosta Bronislav Grulich si však uvědomuje, že se nedá zapomínat ani na věci, které se zdají běžné, ale přitom jsou velmi důležité. Více o plánech radnice informoval při rozhovoru pro Karlovarský deník.

Co město hodlá podniknout s neutěšeným stavem historické části?
Vzhled centrální části města chceme zlepšit realizováním projektu Revitalizace Hornického náměstí. Po již proběhlé opravě fasády radnice dojde k rekonstrukci prostoru mezi kostelem, muzeem a právě radnicí, spočívající v předláždění parkovacích ploch a chodníků, dále budou provedeny parkové úpravy, vybudována nová kanalizace, osvětlení i vybavení mobiliářem. V současné době je zpracováván prováděcí projekt, stavební práce začnou na jaře příštího roku a ukončení plánujeme na podzim téhož roku. Jsme si vědomi i neutěšeného stavu opěrných zdí v intravilánu města, a proto v letošním roce přistoupíme k rekonstrukci dvou z nich, v ulici Na Svornosti a v ulici Prokopova.

V Jáchymově máte připravený projekt na novou čtyřsedačkovou lanovku. Bylo by to určitě další doplnění nabídky služeb pro turisty. Můžete o tomto projektu říct podrobnosti?
Tento projekt připravujeme společně s provozovateli Skiareálu Klínovec. V současné době je zažádáno o dotaci z Regionálního operačního programu. Pokud dotace vyjde, tak by sedačka mohla už koncem roku 2013 začít lidem sloužit. Pokud dotace neklapne, Skiareál Klínovec je připraven investici uhradit ze svých prostředků. Tím by se termín posunul a provoz by byl zahájen v roce 2015. Osobně si slibuji, že lidé, kteří se vypravují do Krušných hor a budou moci využít tuto lanovku, zůstanou v Jáchymově a zde budou hledat navazující služby. To by mohlo přilákat i investory. Přibylo by třeba penzionů, nějaký bowling či kulturní a další vyžití. V další etapě bychom rádi provedli rekonstrukci příjezdové komunikace z Jáchymova až po horní parkoviště u sedačky.

Jáchymov má určitě velkou šanci být velmi atraktivním místem. Snažíte se přilákat lidi i celoročně?
Jáchymov určitě nejsou pouze lázně. Je potřeba nalákat nejen zimní, ale i letní rekreanty. Proto se připravuje i propojení mezi Ostrovem a Jáchymovem cyklostezkou, s napojením přes Suchou a dalším propojením do Německa. Snažíme se tedy lákat návštěvníky i právě v rámci cykloturistiky.

V dnešní době by se řada měst a obcí neobešla bez dotací, pomocí kterých investiční akce financují. Jak je na tom Jáchymov? Daří se vám je získávat, či už jste trochu zahořkli jako starostové některých jiných měst a obcí, kteří už berou šanci na dotaci jako mizivou?
Můžu uvést klasický případ, už jsme třikrát žádali o dotaci na rekonstrukci zdravotního střediska na mateřskou školu, bohužel ani jednou jsme nebyli úspěšní. Měli jsme podle mě celkem dost vysoké bodové hodnocení, ale prostředky jsme na náš projekt nezískali. Školka mi opravdu nedává spát, protože stavební stav obou objektů je špatný a vyžaduje velkou investici. Bohužel ani tato investice však nezaručí plnohodnotné fungování obou školek podle všech hygienických a jiných předpisů, například chybějící dětské hřiště. Rekonstrukce části zdravotního střediska je z mého pohledu ideálním řešením. Budoucí škola bude umístěna uprostřed města poblíž velkého parkoviště, s možností vybudování dětského hřiště, s jehož výstavbou začneme již v letošním roce. Zahořklý nejsem, nicméně jsem přesvědčen, že potřeba moderní mateřské školy je mnohem nutnější než realizace některých projektů „od ničeho nikam“.

Zajímavostí je to, že se Jáchymovu podařilo zařadit mezi místa, kde funguje agentura pro sociální začleňování. Jak vám toto spojení s ní pomáhá?
Ředitel Základní školy Jáchymov pan Jan Musil začal v součinnosti s městem, agenturou Člověk v tísni a dalšími subjekty zpracovávat dva projekty, jejichž cílem je podání žádosti o dotaci. Cílem investičního projektu je vybudování nízkoprahového centra v prostorách základní školy. Tam by měla vzniknout nová klubovna, dojde k rekonstrukci tělocvičny, vznikne cvičný byt a další prostory pro mimoškolní aktivity dětí, což navazuje na již provedené opravy, například nové rozvody, učebna s výpočetní technikou, rekonstrukce školní jídelny a pododobně.
Druhý projekt řeší potřebné finanční prostředky na provoz tohoto centra, náklady na pedagogický dozor či terénní pracovníky apod. Chci zdůraznit, že tento projekt není zaměřen pouze na romské obyvatele Jáchymova, nýbrž cílem je pomoci všem sociálně slabým či jinak znevýhodňovaným lidem ve smyslu zapojení a uplatnění v normální společnosti.

Jedním z problémů města Jáchymov je nezaměstnanost. Jezdí lidé za prací spíš jinam, nebo zde najdou uplatnění?
Nezaměstnanost ve městě je velmi vysoká, překračující 15 %. Ta je zčásti daná skladbou místního obyvatelstva a také nabídkou zaměstnavatelů. Minulý týden jsem absolvoval schůzku na Městském úřadě Ostrov, kde právě jedním z probíraných témat byla i nezaměstnanost. Jsem rád, že jsme jako jedni z prvních v okrese zavedli institut veřejné služby, který se nám velmi osvědčuje.

Dalším nepříjemným tématem je zchátralý Hornický dům. Máte nějaký nápad, jak tento problém řešit?
Hornický dům má svého ruského majitele. Před 3 roky začali zpracovávat projekt rekonstrukce tohoto objektu, bohužel finanční krize zamíchala kartami a zhatila záměr investora.
V současné době je zpracováván znalecký posudek, objekt půjde do dražby a město má zájem tento objekt dostat do svého vlastnictví. Vše se bude odvíjet od ceny. Chtěli bychom oslovit případně nějaké investory, a pokud bychom nebyli úspěšní, tak by zřejmě přišla myšlenka i na demolici objektu. Ta ale nebude jednoduchá, protože zadní část je součástí opěrné zdi.

Mohl byste na závěr zmínit některé věci, kterými se může Jáchymov jako město pochlubit?
Fungující a krásné lázně, nádherná příroda se sportovními areály, opravená a zateplená škola s novým víceúčelovým hřištěm, pěkný domov s pečovatelskou službou, opravená radnice atd. Je celá řada věcí, které se povedly, máme připraveno mnoho projektů i vizí, na kterých budeme pracovat, a já osobně jsem přesvědčen, že další výsledky přijdou.

Autor: Jan Havelka

9.3.2011
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení