V boji se sinicemi, které jsou prokletím některých vodních nádrží, už lidé vyzkoušeli kdeco. Zatím ale spíše vítězí sinice. Otázkou je, jak se nyní povede Hroznětínu, který proti nim nasadil na Velkém rybníce ultrazvuk. Že patrně nejde o metodu z kategorie sci-fi, potvrzuje i následující fakt. Karlovarský kraj městu přispěl na toto zařízení 150 000 korun.

Velký rybník, známý jako „Velas“, je velmi oblíbenou rekreační oblastí. Sinice tady ale záhy po zahájení letní sezony v podstatě znemožňují koupání. Teď by si s nimi měl poradit právě přístroj využívající ultrazvuk. V regionu bude tato technologie použita poprvé.

„Hroznětín požádal o dotaci na instalování tří zařízení, která mají likvidovat sinice ve Velkém rybníku. Žádal kraj o téměř 230 000 korun, rada nakonec rozhodla, že dostane 150 000 korun. Zbytek musí doplatit ze svého rozpočtu,“ uvedl krajský radní Karel Jakobec.

Podle Jakobce mají tři přístroje umístěné ve Velkém rybníce ultrazvukem narušovat buněčnou strukturu sinic. Přístroje bude napájet solární energie a nijak negativně neovlivní život ve vodě. Kromě sinic, samozřejmě. „Nebudou ani zhoršovat kvalitu vody, jako to mohou dělat některé chemické přípravky na likvidaci sinic,“ poznamenal Jakobec.

Zákaz koupání na „Velasu“ vloni vydali hygienici koncem července. Dlouholeté problémy se sinicemi jsou i v nádrži Skalka.