Čtyři ruce dvou záchranářů, to je základní a minimální výbava každé záchranky. Nyní však záchranáři dostanou pomocníka, který jim právě ruce uvolní. Řeč je o nákupu dalších sedmi přístrojů pro mechanickou nepřímou srdeční masáž jménem Lucas 2.

Nákup přístrojů, kdy jeden vyjde na 350 tisíc korun, přichází po devíti měsících služby prvního, který slouží u výjezdové skupiny v Teplé.

„V praxi se ukázalo, jak moc ušetří přístroj záchranářům drahocenný čas při záchraně životů, proto jsme se rozhodli pořídit toto vybavení postupně do více výjezdových skupin," řekl ředitel záchranné zdravotnické služby Roman Sýkora.

Na sedm Lucasů 2 přispěl částkou 820 tisíc Karlovarský kraj. A stranou nezůstaly ani některé obce a města z Karlovarského kraje.

Ty dohromady vybraly 713 tisíc korun. „Moc si této pomoci vážíme," komentoval sbírku Sýkora. Zbytek peněz na pořízení přístrojů dá ze svého rozpočtu samotná záchranka.

Kromě Teplé tak bude nový robotický parťák nasazen do všech vozidel Rendez-vous, tedy aut s lékařem. „Zbylé tři nasadíme do výjezdových skupin Nejdku, Aše a Žlutic. Do roku 2015 bychom už chtěli mít Lucase 2 ve všech sanitkách," dodal Sýkora. Ten odmítá případné obavy o zdraví při používání přístroje. „Strach o zlomená žebra lidé mít nemusí. To se občas stane i u té, kterou provádí naši záchranáři. Život to však ohrozit nemůže," vyvrátil Sýkora.

Že by pro Lucase 2 práce nebyla, se záchranáři nebojí. Ročně totiž v Karlovarském kraji musí třistakrát sáhnout k masáži srdce.

„U laiků, ale i cvičených záchranářů postupem času upadává síla stlačení i frekvence masáže, proto se naši lidé střídají po dvou až třech minutách, aby tento nevyhnutelný útlum nenastal," komentoval Sýkora.

Zatímco Lucas si jede to své po celých 45 minut, než mu dojdou baterie, které se ale dají lehce vyměnit," uzavřel výhody Lucasů 2 ředitel záchranky.