Už při překonání hranic, kdy se člověk dostává do Zweibachu a dále do Rittersgrünu, má Čech pocit, že se ocitl v pohádce. Krušnohorští Němci totiž mnohem více holdují osvícení oken v době adventu, osvětlené dřevěné oblouky v oknech jsou jedním z nejznámějších místních vánočních zvyků. Říká se jim schwibbögen a symbolizují rodinné zázemí, kde je teplo a světlo, které tak připomíná slavnou hornickou éru místních dolů.

V krušnohorských domech je rozsvíceno každé okno a horské vesničky tak po setmění svítí do daleka. V této části krušnohorského Saska je odkaz hornické éry s typickými světelnými oblouky ještě patrnější než v okolí Annabergu. Ohromné kovové oblouky svítí totiž i na návsích a štítech domů.

Vánoční trhy ve Schwarzenbergu patří vůbec k těm nejkrásnějším v Sasku, není se čemu divit. Ty se totiž táhnou od vstupu do historického centra až po samotné nádvoří hradu. Na náměstí nechybí velký vánoční strom s pódiem. Zatímco druhá adventní neděle patří tradičně Schwarzenberskému pohádkovému průvodu, třetí adventní sobota pak vyhlášenému Velkému schwarzenberskému horskému průvodu, kvůli němuž zaplní historické uličky tisíce návštěvníků. Nával je kolem náměstí, kde sláva horníků začíná, skutečně tak velký, že nejde projít k zámku. Naštěstí k němu vedou i jiné cesty.

Jako v pohádce. Sousední německý Swarzenberg během adventu nadchne i dospělé | Video: Kopecká Jana

Tamní vánoční trhy jsou velkou událostí pro místní, kteří ani nemusejí nakupovat dárky, stačí jim jen se projít mezi stánky, poslechnout si živou muziku, dát si svařené víno, půlmetrovou klobásu či typicky německé sladké dobroty.

I německé trhy jsou podobně jako ty české hodně o jídle, nabídka je ale mnohem pestřejší než třeba v Karlových Varech – od různých sladkostí, přes španělské smažené speciality až po tradiční horké nápoje. Ve stáncích nesmí chybět dárkové předměty a samozřejmě světelné oblouky a dřevěné vánoční dekorace, jako jsou louskáčci. A kolik takový dřevěný oblouk stojí v obchodě na náměstí? Ten nejmenší o délce asi 15 centimetrů vyjde na 20 euro, větší zdobenější na 160 euro, typická dřevěná vánoční pyramida pak na 700 euro. Adventní výzdoba zdejších rodin tak rozhodně není levná.