A když se oslavuje jubileum, tak nesmějí chybět pořádné hvězdy. Těmi hlavními mají být jedni z nejvýznamnějších představitelů moderního jazzu a dvojnásobní držitelé nejprestižnější hudební ceny Grammy, americký jazz-fusionový kvartet Yellowjackets, a vynikající brazilská zpěvačka Luciana Souza, rovněž držitelkou ceny Grammy.

Při letošním Jazzfestu čeká na publikum od 22. září do 27. října šest koncertů. „Festival pořádá po devatenácté společnost Jazzový kruh s ředitelem a současně aktivním účastníkem dění - saxofonistou Milanem Krajícem. Akce se koná tradičně s podporou Města Karlovy Vary a Karlovarského kraje. Žánrové zaměření festivalu se nemění. Je to moderní jazz, s přesahy do jiných oblastí a fúzí s dalšími hudebními žánry, včetně hudby symfonické, se špičkovými hudebníky domácí i světové provenience. Dramaturgie festivalu pamatuje na posluchačsky poučené publikum i na posluchače jazzově nespecializované,“ uvedl za pořadatele Lev Havlíček.

Úvod k hlavnímu festivalovému dění se odehraje dnes v karlovarském Slash Baru, kde vystoupí v Americe působící česká soulová zpěvačka nezdolné energie Mirka Novak & Ivan Audes Trio. Trio vede vynikající bubeník Ivan Audes, spolu s ním se představí mladá, velmi talentovaná baskytaristka Emilie Bauerová a výtečný pianista Erich Ciompa.

Poté vystoupí Steve Clarke Trio v čele s vynikajícím americkým baskytaristou Stevem Clarkem, jenž se v Karlových Varech v minulosti již několikrát představil – rovněž s trumpetistou Lacem Deczim. Stejně jako americký, původem rakouský klavírista a hráč na klávesové nástroje Walter Fischbacher, který na JazzFestu vystupoval s různými formacemi. Trio s nimi tvoří mladý německý bubeník Richard Muenchhoff. Závěr koncertu bude patřit „téměřdomácí“ formaci Jazz Fancies. Vedle saxofonisty a lídra Milana Krajíce, zpěvačky Petry Brabencové a bubeníka Milana Krajíce jr. pochází většina devítičlenné formace ze zdejšího jazzového podhoubí. Repertoár skupiny tvoří vlastní kompozice, ale i převzaté skladby bez žánrového omezení v aranžích Milana Krajíce.

Říjnový program začne v Sokolově, kde v 4. října v Městském domu kultury, koncert zahájí formace Pavel J. Ryba Trio & Mr. Fish. Hráčské umění Pavla J. Ryby oceňují nejen kritici v Evropě a USA, svědčí o něm i jeho spolupráce nejen s domácími hudebníky z oblasti jazzu i popu, ale též hraní s takovými světovými veličinami, jakými jsou američtí kytaristé Mike Stern, Dean Brown a Gary Lucas či polský klávesový virtuos Josef Skrzek.

S baskytaristou vystoupí basklarinetista a saxofonista Petr Valášek a perkusista Jiří Kollman. Následně se představí skupina Folhinha Band, vzniklá před deseti lety. Tvoří ji ekvádorská zpěvačka a pianistka „Aru“ Andrea Ruilova-Barzola a čeští muzikanti. Doprovodí ji saxofonista Jakub Doležal, kytarista Jiří Šimek, baskytarista Filip Spálený a bubeník Filip Jeníček.

Hlavní a klubové festivalové koncerty Jazzfestu jsou připraveny na 10., 18., 19. a 27. října a budeme vás o nich v Deníku včas informovat.