Už příští měsíc zahájí vedení karlovarského magistrátu jednání o rozpočtu na příští rok. Můžeme znovu očekávat tvrdé debaty a mediální přestřelky? Kvůli letošním škrtům a finančním úsporám se koalice K20 hádala s opoziční ODS i ČSSD, nespokojeny byly sportovní kluby, neziskové organizace a kultura ve městě? Té se drastická snížení v rozpočtu téměř netkla. A právě to rozzlobilo manažery hokejové extraligy a následně vedlo k bouřlivým protestům fanoušků a téměř demonstracím. Bude se tato emočně vypjatá situace letos opakovat? Na to jsme se zeptali Karla Holoubka, majitele hokejového klubu HC Energie Karlovy Vary:

Připravujete se na novou hokejovou sezonu. S jakými problémy se potýkáte?

S dost zásadními a není to jednoduché. Velmi nám uškodila prohlášení některých politiků, že zastavují tok korupčních peněz do hokeje. To velmi popudilo některé sponzory, z nichž nám někteří příspěvky snížili a další nás úplně odmítli. Když město tvrdí, že nebude dávat peníze soukromému klubu, tak to pro mě není jednoduchá vyjednávací pozice. Velmi mě mrzel ten jarní konflikt s městem a tahanice o dotace do hokeje, ale my jsme se nechtěli dát. Chtěli jsme jenom spravedlnost. Tu si ale město představuje tak, že například Karlovarskému symfonickému orchestru dotace nejen nesníží, ale ještě mu šest milionů přidá na 26 milionů korun. A filmovému festivalu? Tomu město z dotací nesnížilo ani korunu. Proč? My jsme po velkých diskuzích obdrželi místo osmnácti milionů třináct milionů osm set tisíc. Je zapotřebí si ale uvědomit, že dvanáct milionů pět set tisíc platíme městu nájem za halu včetně všech služeb, z toho dvě třetiny platíme za led pro hokejovou mládež. Z tohoto pohledu není výsledek příliš uspokojivý. Znamená to, že pronájem arény nám vyčerpá takřka celou dotaci od města KV a na ostatní provoz všech 15 týmů nám zbývá pouze 1,3 mil. korun.
Z toho vyplývá, že musím pravidelně dotovat klub nemalými finančními prostředky na pokrytí ostatních provozních nákladů. Jedná se o řády milionů korun ročně. Rozpočet se musí zabezpečit, a pokud se to nepovede, nezbývá mi nic jiného než chybějící část doplatit ze svého.

Jste tedy schopni pro tuto sezonu hokej finančně zabezpečit?

Musíme se s městem domluvit, protože situace začíná být neúnosná. Dostáváme „masáž“ stylu, že hokej nikdo nechce. Extraliga v nadcházející sezoně 2011/2012 bude v Karlových Varech pokračovat a vstoupí do 15. ročníku ve své novodobé historii. Já jsem sice dostal některými politiky nyní tolik oblíbenou nálepku kmotr, ačkoliv vůbec nevím, co si mám pod tím představit, ale hokej přece není o Holoubkovi, nýbrž o lidech. Pokud město svůj negativní přístup k hokeji nezmění, bude zde velmi obtížné tento sport udržet. Navíc nás na popud některých „ukřivděných zastupitelů“ města vyšetřuje policie. A já se ptám proč, co jsme udělali? Peníze jsme investovali do sportovního rozvoje mládeže, a to dle pravidel stanovených Magistrátem města KV. Víte, kolik stojí například hokejové vybavení, autobusy, rozhodčí a tak dále? Nákladových položek je obrovská spousta, a to si rodiny, jejichž děti se hokeji věnují, musí ještě samy nemalé částky doplácet. Jsem z toho velmi rozladěný. Všichni ti, kteří do hokeje vložili tolik práce a úsilí, zaslouží spíše pochvalu a nikoli popotahování.

Město skutečně argumentuje tím, že HC Energie Karlovy Vary je klub soukromý a finančně zabezpečit musí nejprve své organizace. Například ono zmiňované symfonické těleso. Kdyby ale město přišlo s nabídkou, že do HC Energie vstoupí finančně, byli byste proti?

Já nejsem proti majetkovému vstupu města Karlovy Vary do společnosti HC Energie K.Vary a zahájení daleko užší spolupráce mezi hokejovým klubem a městem Karlovy Vary tak, aby zástupci města mohli získat větší kontrolu nad hospodařením klubu a celou jeho provozní činností. Chtěl bych si ale i v této společnosti udržet rozhodovací právo. Jako jeden ze šesti klubů z celé ČR jsme získali statut Akademie Českého svazu ledního hokeje, což znamená, že se stáváme jedním ze základních pilířů pro výchovu mladých českých sportovců. A to už je zodpovědnost! Je třeba udržet profesionální kvalitu trenérů, kteří pracují s mládeží, i kvalitu karlovarského hokeje. Tento statut nás velmi zavazuje. Je mi líto, že nás město takto diskriminuje. Jinde se to neděje. Například Kladno, aby zde hokej zůstal, zaplatilo 90 milionů za třicetiprocentní podíl v tamním klubu. My, abychom se z finančního srabu dostali, musíme zvedat členské příspěvky pro mládež. To mě fakt štve, protože někteří kluci, které hokej opravdu baví, na to už mít nebudou. Proto jsem se rozhodl, že ty nejtalentovanější finančně podpořím. Kvalitní práce s mládeží je zárukou toho, že v Karlových Varech bude hokej na nejvyšší sportovní úrovni i v budoucnosti. Vždyť hokej lidi baví, fandí mu a chodí na něj spousty diváků. Na naše „A“ mužstvo jen v loňské sezoně přišlo celkem 120 tisíc diváků a v předloňské sezoně 145 tisíc diváků, to je přece ohromné číslo v porovnání s počtem obyvatel našeho města a kraje.

Takže znovu budete jednat o dotacích pro hokej se zastupiteli?

Jistě, nic jiného nám nezbývá. Hokej platíme ze vstupného, reklamy, ze sponzorských příspěvků a dotací. To není byznys, jak dnes často slyšíme. Je to dřina a práce. Buď tady hokej město chce, nebo ne. Děláme městu jen dobré jméno, kvalitní každodenní reklamu a výbornou propagaci nejen na území ČR, ale též za hranicemi. Přesto jsme pro mne z nepochopitelných důvodů některými jedinci z řad zastupitelů očerňováni a je často poškozováno dobré jméno klubu a jeho představitelů. Místo toho, aby členové klubu připravovali vše potřebné na nadcházející sezonu, chodí na výslechy a stokrát dokladují to, co už doložili. Systém dotací funguje stále stejně a nikoho jsme nikdy nepodvedli. Prostě je to o vymýšlení důvodů, aby policie honila Holoubka. Toto vše velmi zásadně komplikuje jednání se stávajícími partnery, ale taktéž s partnery novými. Přitom nás děti stojí 25 milionů ročně, osm milionů platíme městu nájem za led pro mládež. Proto se musíme s městem umět domluvit a snažit se politiky přesvědčit, aby nám dotace ponechali v předloňské výši. To jsme obdrželi kolem osmnácti milionů korun. Hokej už nemohu více dotovat ze svého, na to prostě nemám! V nejbližší době zahájíme jednání se zastupiteli a věřím, že k dohodě dojdeme. Pro letošní rok i přes všechny „klacky“, které nám jsou házeny pod nohy, a na základě tvrdých a nekompromisních úsporných opatření, která budou mít bezesporu vliv na kvalitu veškerých sportovních výsledků našeho klubu, sezonu snad zabezpečíme. To je jediné, co k tomu v tuto chvíli mohu říci.

Co říkáte žalobě na určení vlastníka na multifunkční halu, kterou prostřednictvím advokátní kanceláře město podalo?

Já zastávám ten názor, že hala se zde nestavěla na pět let, ale přinejmenším na osmdesát.
Za sedmdesát let se tady pro sport nic neudělalo. Proto je to pro mě komplot, který někdo – možná jeden, možná dva lidi – vymýšlí. A výsledek? Poškodí to město, a pokud sečtu plusy a minusy, vyjde mi z toho jen jedno velké minus. Je to byznys hlavně pro právníky. K čemu to bude a komu to prospěje? Kraji, městu, mládeži, sportu a atmosféře v celém regionu rozhodně ne.