Teplota vzduchu kolem nuly a po sněhu ani památky. Taková byla na Štědrý den situace u žlutické loděnice na Dolánce. 24. prosinec je přitom tradičním datem, kdy se u řeky Střely scházejí žlutičtí otužilci. Ani letos neudělali výjimku. I když…

„Je moc teplo, do vody nepůjdeme,” zažertoval před druhou hodinou odpoledne Hynek Týml, žlutický vodák a otužilec. O pár minut později se ale před diváky, kterých se na místě sešlo několik desítek, objevil v plavkách. Zatímco ostatní se choulili do zimních bund, Hynek Týml se společně s plzeňským Danielem Váchalem, který rovněž nechybí na tradičním vánočním plavání, vydal na krátký zahřívací běh. Po něm se oba ponořili do vln Střely. „Je stejně studená jako vloni,” ohodnotili oba teplotu vody. Loni přitom teplota vody dosahovala tří stupňů. „Je ale trochu vyšší stav. Naštěstí proud není tak silný, aby nás strhával. I když i s tím jsme se v minulosti setkali,” komentoval letošní situaci Týml.

Tradici vánočního koupání založil před přibližně dvěma desítkami let doktor Jiří Morávek, jehož jméno akce letos podruhé nesla. „V době největší slávy žlutického otužování se vánočního plavání účastnilo i třináct lidí. Teď jsme zbyli dva,” uvedl Hynek Týml. Ani jeden z těch, kteří se 24. prosince rozhodli předvést veřejnosti kouzlo otužování, přitom není přímo ze Žlutic. „Já jsem tady dlouhá léta bydlel, ale teď šestým rokem žiji v nedalekém Rabštejnu nad Střelou,” potvrdil Týml. A Daniel Váchal? „Jsem z Plzně, ale mám tady spoustu známých a kraj mám rád,” svěřil se druhý z otužilců.

Oba „ledové muže” pojí ještě záliba ve vodáctví. Však je také neoficiální žlutický spolek otužilců jakousi odnoží místního vodáckého oddílu. „Otužování k vodě nekompromisně patří. Řeky jezdíme i za chladného počasí a občas se nevyhneme nechtěné koupeli,” vysvětlil Dan Váchal.

Relativně teplé počasí nedokázalo odvážlivce odradit. „Za těch více než dvacet let jsme se setkali s různým počasím, takže nás nedokáže nic překvapit. Například vloni to taky vypadalo všelijak. Dokonce jsme měli objednané nějaké pytle sněhu z hor, nakonec jsme si ale vystačili s tím, co napadlo těsně před akcí,” konstatoval Hynek Týml. Letos se však otužilci museli obejít bez sněhové koupele…

Jaká je doba, kterou může člověk, byť trénovaný, strávit v ledové vodě? „Pravidlem je, že kolik stupňů voda má, tolik minut se v ní dá vydržet. Teplo z těla rychle odchází,” odpověděl Hynek Týml. To ostatně na vlastní kůži zjistili ti, kteří oba borce po vánoční plavbě poplácali po ramenou. „Jsi úplně ledovej,” komentoval Týmlovu tělesnou teplotu jeden z přihlížejících. „Když se člověk ponoří do ledové vody, je to, jako by skočil mezi tisíc jehliček. Zpočátku to pálí, ale za chvíli se člověk zahřeje,” popsal pocity otužilce Týml.

Stejně jako celá řada českých otužilců jezdil i on pravidelně do Prahy na memoriál Alfréda Nikodéma. „Teď už tam ale nejezdím. Proč taky, když máme vlastní akci,” dodal žlutický „ledový muž”.